199. URODZINY TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO I PREMIERA WILLI KOLIBA

Ostatnia niedziela 2019 roku była dla Muzeum Tatrzańskiego wyjątkowa – to właśnie w tym dniu obchodzono 199. urodziny Dra Tytusa Chałubińskiego, patrona placówki. Wśród wydarzeń, które odbyły się 29 grudnia, była też możliwość zwiedzenia wnętrz willi Koliba. Gratka niezwyczajna, bowiem wnętrza zabytku były udostępnione dla zwiedzających po raz pierwszy po generalnym remoncie konserwatorskim. Licznie przybyłych gości przywitała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, która przypomniała, że rewitalizacja była możliwa dzięki środkom finansowym przekazanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Licznie przybyłych gości po Kolibie oprowadzał sam dr hab. Zbigniew Moździerz, obecnie najlepszy ekspert w Polsce jeśli chodzi o styl zakopiański wykreowany przez Stanisława Witkiewicza. A właśnie willa Koliba jest pierwszy budynkiem postawionym w tym stylu, choć warto pamiętać, że w 1901 roku Zygmunt Gnatowski dokonał jej znacznej rozbudowy. Zwiedzającym udostępniono wszystkie pomieszczenia oraz omówiono detale wnętrza willi również wykonane w stylu zakopiańskim. Co znamienne, jak podkreśla dyrektor Anna Wende-Surmiak, często wiąże się go tylko z architekturą, tymczasem są to również detale wnętrz jak i przedmioty użyteczności codziennej, które znajdą się na ekspozycji w willi Koliba i zostaną udostępnione  w pierwszej połowie 2020 roku.

Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”