Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Informacje praktyczne

  Aktualności

     Archiwum

     Newsletter

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

     Galeria Sztuki na Kozińcu

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie

  Rada Muzeum

  Zamówienia Publiczne

  Praca

  Mapa serwisu

  Kontakt

  Linki

  
 
PIOTR KWIT. MALARSTWO I RZEŹBA

  

 

 

14 kwietnia – 10 czerwca 2012
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Piotr Kwit (1929–2002) – malarz i rzeźbiarz z Zalesia koło Limanowej. Malował pejzaże z Gorców i Beskidu Wyspowego, ale też obrazy o tematyce sakralnej. W rzeźbie przedstawiał najczęściej ptaki, ponadto świętych, znane postaci historyczne, kompozytorów muzyki klasycznej. Na wystawie obejrzeć można prace artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – obrazy olejne malowane na płycie pilśniowej oraz rzeźby z lat 1972–1997.

 

Piotr Kwit przez wiele lat pracował jako organista, najpierw w kościele w Kamienicy, później w Zalesiu. Był typem samotnika. Kochał przyrodę, a nade wszystko ptaki, które dokarmiał przez całe swoje życie. Interesował się muzyką klasyczną. Otaczający go świat przyrody był inspiracją dla jego prac malarskich i rzeźbiarskich. Malował od 1958 roku obrazy olejne na desce, płycie pilśniowej, płótnie, sklejce i tekturze, wykonywał także gwasze.

Przedstawiał w nich krajobraz Gorców i Beskidu Wyspowego, przede wszystkim rodzinnej wsi Zalesie. Oprócz pejzaży malował ptaki, kwiaty i obrazy o tematyce sakralnej. Rzeźbą zainteresował się w połowie lat sześćdziesiątych. Rzeźbił w drewnie ptaki, świętych, znane postaci historyczne oraz kompozytorów muzyki klasycznej. Był autorem projektów, na podstawie których wyhaftowano ornaty dla parafii w Kamienicy. Wykonał szopkę do zalesiańskiego kościoła parafialnego, którą można oglądać corocznie od świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego. Robił dla siebie proste instrumenty muzyczne.

Piotr Kwit był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Od 1972 roku brał udział w Konkursach Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Uczestniczył również w Biennale Współczesnej Twórczości Ludowej Województwa Nowosądeckiego oraz Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Część jego prac, mimo że niechętnie rozstawał się z nimi, została zakupiona do zbiorów kilku polskich placówek muzealnych oraz kolekcji prywatnych.

Sztuka była dla Piotra Kwita treścią życia. Malował i rzeźbił z potrzeby serca, intuicyjnie, wyrażając w swych pracach zachwyt pięknem świata. Jego obrazy i rzeźby cechuje niezwykła szczerość i własna niepowtarzalna interpretacja otaczającej artystę rzeczywistości.

 
Ptaki i motyl, 1986
olej na płycie pilśniowej
wł. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
(reprodukcja: Piotr Droździk)
  
 

Piotr Kwit
(fot. Piotr Droździk)

 
Pejzaż jesienny, 1981
olej na płycie pilśniowej
wł. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
(reprodukcja: Piotr Droździk)
 
 

Sponsor wernisażu


wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2017 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl