Strona główna
Mapa serwisu
Kontakt
 
               
>>  Informacje praktyczne   |   Aktualności   |   Wystawy stałe   |   Wystawy czasowe   |   Edukacja    

  Informacje praktyczne

  Aktualności

     Archiwum

     Newsletter

     Multimedia

     Tatrzańska publicystyka

  Wystawy stałe

  Wystawy czasowe

  Bon Kultury

  Edukacja

  Kolekcje muzealne

  Historia Muzeum Tatrzańskiego

  Wydawnictwa

  Zapraszamy do współpracy

  Fundusze europejskie

  Rada Muzeum

  Zamówienia Publiczne

  Praca

  Mapa serwisu

  Kontakt

  Linki

  
 
„KOCHANY WUJASZKU” - ZAPRASZAMY DO LEKTURY NOWEGO WYDAWNICTWA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM I MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W SULEJÓWKU

  

 
Fot. R. Jabłoński-Zelek

 

Publikacja nosi tytuł „Kochany Wujaszku. Listy Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza”. Powstała w związku ze 150. rocznicą urodzin polskiego pioniera etnografii, badacza znanego nie tylko w Polsce, ale na świecie.

 

To niezwykle interesujący i cenny zbiór siedmiu listów, znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego, adresowanych do Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, malarza, architekta, opracowanych przez prof. Antoniego Kuczyńskiego. Uzupełniono je o tekst na temat pobytu Bronisława Piłsudskiego w Zakopanem autorstwa Lesława Dalla, wybór aneksów związanych z aktywnością Bronisława Piłsudskiego na Podhalu, a także esej Adama Uziembły. Całość zamyka Posłowie prof. Zbigniewa Wójcika.

„Korespondencja ta to nie tylko źródło wiedzy o sprawach ludoznawczych na Podhalu i ich realizacji. Z listów tych wyłania się przede wszystkim obraz człowieka – nadawcy emocjonalnie zaangażowanego w lokalne sprawy społeczne i kulturalne. Jako źródło historyczne gwarantują one rzetelność faktograficzną, dotyczącą np. budowy i projektu nowego muzeum.” /prof. Antoni Kuczyński ze Wstępu publikacji/.

Warto uważniej przyjrzeć się relacji, jaka łączyła dwie wybitne osobowości polskiej kultury i sztuki przełomu wieków XIX i XX, a przy tym poznać bliżej historię Zakopanego - niezwykłego miejsca, które dla wielu było i jest „pępkiem świata”.

Publikacja towarzyszy wystawie „Bronisław Piłsudski (1866-1918) – niezwykły brat Marszałka”, pokazywanej w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego, w okresie 11 czerwca – 13 listopada 2016.wydrukuj dokument    ::   
 

1999-2017 © MATinternet :: Powered by AntCms   |   Copyright Muzeum Tatrzańskie  www.muzeumtatrzanskie.pl