BON KULTURY – „Jak dawniej bawiły się dzieci”

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza najmłodszych w podróż w czasie. Dzieci będą próbowały znaleźć miejsce swoich rówieśników w XIX-wiecznej chałupie góralskiej, której model jest częścią ekspozycji etnograficznej w gmachu głównym Muzeum.

W programie warsztatów:

Oglądając wnętrze chaty spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, smartfonów, tabletów, bez gier komputerowych, grających zabawek, placów zabaw, sklepów z kolorowymi zabawkami i przedszkoli. Co robiły wtedy dzieci? Jaki był porządek ich dnia? Czy siedziały w kącie izby i się nudziły? A może miały jakieś obowiązki? Czy było im dość ciepło w zimie? Czy miały co jeść? Czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić? Na te pytania i wiele innych będziemy wspólnie szukać odpowiedzi.

Nauczymy się też wyliczanki i zagramy w wybraną przez nas grę o intrygujących dziś nazwach: „ryktar”, „cęcki” czy „masuwanka”. Może dziś bawimy się podobnie? A może te dawne zabawy nie przypominają już naszych?

Najważniejsze jednak, że spróbujemy sami, własnymi rękami zrobić sobie zabawkę, dokładnie tak jak robiły to dzieci w dawnych czasach… i jeśli nam się uda – zabierzemy ją do domu!

Zajęcia adresowane do: dwóch grup wiekowych 3-6 i 7-10 lat

Prowadząca: Elżbieta Kauzal

Liczba uczestników: 20 – 25 osób

Czas trwania: 2h

Kalendarz zajęć: do uzgodnienia z prowadzącymi zajęcia, tel. 18 20 152 05 wew. 16; ekauzal@muzeumtatrzanskie.pl

Koszt: 2 zł od uczestnika zajęć.

Miejsce: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, ul. Krupówki 10.