Konkurs na komiks historyczny

Zapraszamy szkoły podstawowe, gimnazja, licea, technika i szkoły zawodowe do wzięcia udziału w konkursie na komiks historyczny. Tematem komiksu są epizody zakopiańskie z życia Heleny Modrzejewskiej, Wandy Gentil-Tippenhauer, Witkacego lub Kornela Makuszyńskiego (do wyboru jedna postać).
Ważna dla nas jest zgodność z faktami historycznymi, wykorzystanie sytuacji, anegdot, charakterów postaci historycznych. Zakładamy oczywiście dowolność w dialogach i dopuszczamy wplecenie wątków czy postaci fikcyjnych. W każdym przypadku prosimy o kilka zdań komentarza i bibliografię lub wskazanie źródeł inspiracji (może to też być opowieść rodzinna).

Zachęcamy do tego, żeby prace były wykonywane w 2 – 3 osobowych zespołach, ale prace indywidualne lub wykonane przez całą klasę też przyjmujemy.

Jako uhonorowanie najlepszych prac, poza nagrodami rzeczowymi, planujemy zrobienie niskonakładowej publikacji złożonej z kilku najlepszych komiksów. Zastrzegamy sobie, że jeśli nie będzie prac na odpowiednim poziomie, publikacja nie ukaże się.

Prace prosimy dostarczyć do 10 maja 2017 roku do działu edukacji Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane, ul. Krupówki 10. Wyniki konkursu ogłosimy 29 maja, wtedy również podamy datę rozdania nagród.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem i kryteriami oceniania. Formularz zgłoszeniowy można pobrać na www.muzeumtatrzanskie.pl w zakładce: Edukacja
Jako inspirację zamieszczamy w Informatorze króciutką anegdotę.

Kryteria oceniania prac konkursowych:

  1. Zgodność z faktami historycznymi (dialogi mogą być wytworem wyobraźni. Ważne jest, żeby zgadzał się czas, miejsce i postaci historyczne, mogą się też pojawić postaci fikcyjne, ale zgodne z kontekstem historycznym);
  2. Spójność opowieści - dobry scenariusz;
  3. Poziom plastyczny;
  4. Czystość wykonania;
  5. Ciekawe dialogi, poczucie humoru lub wyjątkowa błyskotliwość sytuacyjna w rysunku.