Co nowego w muzeum?

IMMA W KATALONII

IMMA W KATALONII

Jesienią 2017 roku, w historycznym czasie, kiedy ważyły się losy Katalonii, miało miejsce coroczne spotkanie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich – International Mountain Museums Alliance, czyli IMMA.  Związek ten działa od 2015 roku i zrzesza takie instytucje jak: Museo Nazionale della Montagna z Turynu, Musée Alpin z Chamonix, Servei General d’Informació de Muntanya z Sabadell, Whyte Museum of the Canadian Rockies z Banff oraz zakopiańskie Muzeum Tatrzańskie.

Przedstawiciele powyższych muzeów ściągnęli do Sabadell, gdzie gospodarzem był członek-założyciel IMMA – kataloński Servei General d’Informació de Muntanya oraz jego przedstawiciele: Carles Capellas, Josep Paytubi, Encarna Ciuraneta, Anna Llongueras oraz Xavi Llongueras. Ich siedzibę stanowi XIV-wieczny kościółek na obrzeżach miasta, mieszczącym dziś bogate archiwum publikacji z całego świata (w tym również z Polski) na temat gór, filmotekę o tematyce górskiej oraz mnóstwo rozmaitych pamiątek związanych z szeroko pojętym dziedzictwem związanym z górami. W tej przyjemnej i chłodnej przestrzeni skryliśmy się przed hiszpańskim upałem i podjęliśmy obrady.

Wizyta miała na celu podsumowanie dokonań IMMA i jej przedstawicieli w minionym roku oraz dyskusję na temat wspólnych działań muzeów członkowskich, takich jak Międzynarodowy Dzień Gór czy też mniejsze i większe przedsięwzięcia pomiędzy zagranicznymi partnerami. Spotkaniu przewodniczyła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak. W programie znalazła się także wycieczka do górskiego klasztoru w Parku Narodowym Sant Llorenc oraz zwiedzanie wystawy “A punt i Amunt” (“Gotów i w górę”), poświęconej katalońskim wyprawom na najwyższe szczyty świata. Członkowie IMMA spotkali się także z burmistrzem Sabadell Matiesem Serracantem oraz prezydentem Katalońskiej Federacji Alpinizmu Jordim Merino

W spotkaniu gościnnie udział wzięły także przedstawicielki Musée Pyrénéen z Lourdes – Agnès Mengelle, dyrektor instytucji, oraz Marie-Pierre Barrere. Przedstawiły one zgromadzonym historię muzeum na zamku w Lourdes oraz zaprezentowały swoją kolekcję, bardzo zbliżoną do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Propozycja wstąpienia Musée Pyrénéen w szeregi IMMA została jednogłośnie przyjęta. Wszystkiemu przysłuchiwali się i czerpali doświadczenie goście z Kraju Basków, Txomin Uriarte oraz Antxon Iturriza, którzy starają się obecnie o utworzenie baskijskiego muzeum górskiego.

Kolejne spotkanie IMMA planuje się na czerwiec 2018 roku, tym razem we francuskim Chamonix, u stóp słynnego Mont Blanc.

Joanna Trznadel, Muzeum Tatrzańskie

Wpisz szukane wyrażenie