KONSERWACJA UBIORÓW LUDOWYCH ZE ZBIORÓW MUZEUM TATRZAŃSKIEGO. ETAP II

Rozpoczynamy 2 etap realizacji, zaplanowanego na lata 2019-2020, zadania „Konserwacja ubiorów ludowych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego” w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”. Do konserwacji w pięciu pracowniach konserwatorskich przekazanych zostanie 31 elementów ubioru, zarówno odświętnego, jak i codziennego, w tym najstarsze spódnice z przełomu XVIII i XIX w., wełniane czapki zimowe z Orawy, finezyjne stroiki głowy zwane „trefjankami” lub „tkankami”, czepki odświętne oraz bukiet ślubny „pytaca”. Dodatkowo do konserwacji przekazane zostaną kolejne gorsety oraz serdaki i kożuchy z terenu całego Podtatrza.  Konserwowane zbiory stanowią bardzo cenną kolekcję ubioru ilustrującą ewolucję i odmiany stroju ludowego z terenów Podhala, Spiszu i Orawy oraz regionów przyległych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu fragment usztywnienia aplikacji kożucha białczańskiego, autorem prac konserwatorskich i fotografii jest firma Rewars.