MUZEA GÓRSKIE Z WIZYTĄ W KATALONII

Na początku października 2018 swoje coroczne spotkanie miał działający od 2015 roku Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich – International Mountain Museums Alliance, czyli IMMA. Po zeszłorocznej wizycie w Zakopanem nadeszła kolej na odwiedziny w Katalonii.

Do Sabadell ściągnęli przedstawiciele muzeów – założycieli IMMA: Museo Nazionale della Montagna z Turynu (Aldo Audisio oraz Laura Gallo), Musée Alpin z Chamonix (Gabrielle Michaux oraz Arnaud Ledru) oraz zakopiańskie Muzeum Tatrzańskie (Anna Wende-Surmiak oraz Joanna Trznadel). Gospodarzem był kolejny członek-założyciel, kataloński Servei General d’Informació de Muntanya oraz jego przedstawiciele: Carles Capellas, Josep Paytubi, Encarna Ciuraneta, Anna Llongueras oraz Xavi Llongueras.

Przybyli do Katalonii goście z radością zrzucili kurtki oraz swetry i założyli okulary słoneczne. W tej części Europy wysokie temperatury utrzymują się jeszcze długo po tym, gdy Tatry pokryje pierwsza warstwa śniegu. Tutaj, zamiast uważać by nie poślizgnąć się na oblodzonym chodniku, trzeba lawirować między toczącymi się pod nogami, świeżo spadłymi z drzew dojrzałymi pomarańczami.

Z ulgą skryliśmy się przed upałem w siedzibie naszych katalońskich przyjaciół, znajdującej się w XIV-wiecznym kościółku na obrzeżach miasta, mieszczącym dziś bogate archiwum publikacji z całego świata na temat gór, filmotekę o tematyce górskiej oraz mnóstwo rozmaitych pamiątek związanych z szeroko pojętym dziedzictwem związanym z górami. Spacerując między regałami co chwilę natrafiałyśmy na polski akcent – czy to film o Zakopanem, książkę polskiego autora, czy też całą kolekcję polskich magazynów górskich.

Tegoroczne obrady IMMA, którym przewodziła dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, dotyczyły głównie wspólnych działań muzeów członkowskich – Międzynarodowego Dnia Gór oraz mniejszych i większych przedsięwzięć pomiędzy zagranicznymi partnerami. Zakopane i Turyn rozważali wstępnie wspólną włoską wystawę twórczości Władysława Hasiora – jego asamblaży oraz slajdów publikowanych obecnie w magazynie „NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora”.

W spotkaniu wzięły także udział przedstawicielki Musée Pyrénéen z Lourdes – Agnès Mengelle, dyrektor instytucji, oraz Marie-Pierre Barrere. Przedstawiły one pokrótce historię muzeum na zamku w Lourdes oraz zaprezentowały swoją kolekcję, jakże zbliżoną do naszego Muzeum Tatrzańskiego. Jednogłośnie zaopiniowano pozytywnie przyjęcie Musée Pyrénéen w szeregi IMMA.

Posiedzenie Związku odwiedzili burmistrz Sabadell Maties Serracant oraz prezydent Katalońskiej Federacji Alpinizmu Jordi Merino. Gościnnie wystąpili także Txomin Uriarte oraz Antxon Iturriza – przyjaciele naszych gospodarzu z Kraju Basków, którzy starają się obecnie o utworzenie baskijskiego muzeum górskiego. Podobnie jak Katalończycy, którzy pracują nad utworzeniem muzeum górskiego na swym terenie, Baskowie mogą liczyć na wsparcie IMMA oraz czerpanie z doświadczenia swoich starszych kolegów.

Podczas spotkania IMMA nie mogło zabraknąć górskiej wycieczki. W zeszłym roku odwiedziliśmy Kasprowy Wierch, tym razem udaliśmy się do górskiego klasztoru w Parku Narodowym Sant Llorenc. W programie było także zwiedzanie wystawy „A punt i Amunt” („Gotów i w górę”), poświęconej katalońskim wyprawom na najwyższe szczyty świata. Warto na koniec wspomnieć, że nasza wizyta miała miejsce w historycznym czasie, kiedy ważyły się losy Katalonii.

Kolejne spotkanie IMMA już w czerwcu 2018, tym razem w Chamonix, z widokiem na Mont Blanc.

Joanna Trznadel, Muzeum Tatrzańskie