IMMA, czyli Międzynarodowy Związek Muzeów Górskich (International Mountain Museums Alliance) to organizacja zrzeszająca muzea górskie z całego świata. Wszystkie muzea członkowskie gromadzą obiekty i archiwa górskie oraz zajmują się historią eksploracji gór. IMMA ma więc na celu głównie promocję kultury związanej z górami, a także organizację wspólnych projektów i wymianę doświadczeń między placówkami.

IMMA została zawiązana 11 grudnia 2015 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO-ONZ w Rzymie. Wydarzenie to było wynikiem 6-letniej już wówczas współpracy Muzeum Tatrzańskiego z Narodowym Muzeum Górskim w Turynie – Anna Wende-Surmiak, dyrektor Muzeum w Zakopanem oraz prezes IMMA, wraz z Aldo Audisio, dyrektorem muzeum turyńskiego, byli pomysłodawcami założenia Związku.

Porozumienie podpisane zostało przez pięć instytucji: Musée Alpin w Chamonix (Francja), Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell (Hiszpania), Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada), Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy) oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

W 2016 roku przedstawiciele IMMA spotkali się w Zakopanem, na konferencji zorganizowanej przez Muzeum Tatrzańskie. Wizycie towarzyszył wernisaż wystawy fotografii Ojca Alberto Maria De Agnostini, pochodzących ze zbiorów Narodowego Muzeum Górskiego w Turynie, w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba.

Na początku października 2017 IMMA spotkała się ponownie, w Sabadell, w siedzibie Servei General d’Informació de Muntanya. Obrady dotyczyły głównie wspólnych działań muzeów członkowskich – Międzynarodowego Dnia Gór oraz mniejszych i większych przedsięwzięć pomiędzy zagranicznymi partnerami. W spotkaniu wzięły także udział przedstawicielki Musée Pyrénéen z Lourdes – jednogłośnie zaopiniowano pozytywnie przyjęcie Muzeum w szeregi IMMA (oficjalnie Musée Pyrénéen zostało członkiem IMMA w listopadzie 2017 r.). Posiedzenie Związku odwiedzili burmistrz Sabadell Maties Serracant oraz prezydent Katalońskiej Federacji Alpinizmu Jordi Merino. W programie było także zwiedzanie wystawy „A punt i Amunt” („Gotów i w górę”), poświęconej katalońskim wyprawom na najwyższe szczyty świata.

Kolejne spotkanie IMMA już w czerwcu 2018, tym razem w Musée Alpin w Chamonix.

Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy)

http://www.museomontagna.org/it/home/index.php

Musée Alpin w Chamonix (Francja)

https://www.chamonix.com/musee-alpin,49-187321,fr.html

Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell (Hiszpania)

http://sgim.drac.com/

Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada)

https://www.whyte.org/

Musée Pyrénéen w Lourdes (Francja)

http://www.chateaufort-lourdes.fr/