ORGANY WŁADYSŁAWA HASIORA NA PRZEŁĘCZY SNOZKA

XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

25 – 26 maja 2019

W tym roku Małopolski Instytut Kultury w Krakowie – organizator imprezy, zaprasza m.in. do Kacwina, Niedzicy i na Przełęcz Snozka.

Artystyczne realizacje Władysława Hasiora, twórcy pochodzącego z Nowego Sącza i związanego z Zakopanem, jeszcze za jego życia u jednych budziły zachwyt, a u innych odrazę i lęk. Do konstruowania swoich dzieł wybierał często bardzo proste, zużyte i niepotrzebne już materiały, które wystawione na konfrontację z żywiołami (ogniem, powietrzem, wodą i ziemią), dawały wyjątkowy efekt twórczy. Takie intrygujące połączenie stanowi abstrakcyjna rzeźba z 1966 roku, która przedstawia żelazne organy posadowione na Przełęczy Snozka, skąd roztaczają się bajeczne widoki na Tatry i Pieniny. Podczas Dni Dziedzictwa opowiemy o niepokojącej i prowokacyjnej sztuce Hasiora, o powiązaniu prezentowanego dzieła z krajobrazem oraz o kontrowersjach związanych z samym jego przeznaczeniem. Na dzieci czeka wyjątkowa atrakcja, czyli Muzyczny asamblaż – plenerowy, grający plac zabaw u stóp pomnika.

25 maja (sobota) i 26 maja (niedziela) 2019

10.00, 11.00, 12.00, 13.00 [🕒 25 min] Opowieść historyczki sztuki Julity Dembowskiej o żelaznych Organach

14.00, 15.00, 16.00, 17.00 [🕒 25 min] Opowieść rzeźbiarza Marcina Rząsy o artystycznej wizji grającego pomnika

10.00–18.00 Zwiedzanie indywidualne

10.00–18.00 Nie tylko pomnik – multimedialna galeria twórczości Władysława Hasiora na Snozce

Unikalny materiał filmowy z odsłonięcia Organów, wspomnienia artysty, szkice i zdjęcia znanych i mniej znanych prac, od asamblaży, po rzeźby, instalacje i scenografie. U podnóża jednej z najsłynniejszych rzeźb Władysława Hasiora, znajdziemy wejście do świata artysty. Wystawa przygotowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, partnerem merytorycznym wystawy jest Galeria Władysława Hasiora, oddział Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

10.00–18.00 Muzyczny asamblaż – plenerowy, grający plac zabaw dla dzieci.

Czy Organy grają? O tym przekonacie się na miejscu. Ale my wiemy na pewno, że 25‒26 maja zagra cała Przełęcz Snozka! Przedmioty codziennego użytku, niepotrzebne ich części czy znalezione odpadki, czyli wszystko to, z czego Władysław Hasior tworzył autorskie asamblaże, zabrzmi w sąsiedztwie grającego pomnika. Do muzycznej zabawy w sztukę zapraszamy razem z Żywą Pracownią.

Udział we wszystkich wydarzeniach Małopolskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. Szczegóły na www.dnidziedzictwa.pl

Organy Hasiora, fot. K. Schubert MIK 2018