PODWIECZOREK MUZEALNY: KS. JÓZEF STOLARCZYK – PIERWSZY PROBOSZCZ ZAKOPANEGO

04.08.2018 (sobota)

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

ul. Zamoyskiego 25

Bohaterem wieczoru będzie pierwszy proboszcz Zakopanego, ks. Józef Stolarczyk. To z pewnością jedna z „legendowych postaci zakopiańskich”. Pochodził on z rodziny chłopskiej, był synem Jędrzeja Stolarczyka i Agaty. Ukończył gimnazjum pijarów w Podolińcu na Spiszu, a 28 sierpnia 1842 r. otrzymał w Tarnowie świecenia kapłańskie. 29 listopada 1847 r. został instytuowany, a 6 stycznia 1848 r. instalowany jako pierwszy proboszcz zakopiański. Zdobył szybko szacunek i zaufanie parafian, nazywano go Apostołem Zakopanego. Rozbudował drewniany kościółek i rozpoczął budowę nowego, murowanego, utworzył pierwszy cmentarz i założył pierwszą szkołę w Zakopanem. Przyczynił się do spopularyzowania miejscowości Zakopane jako letniska, pośrednicząc między przybyszami a góralami. Prowadził kronikę parafialną, która została opublikowana w „Roczniku Podhalańskim” w latach 1914–1921. Napisał także wspomnienie Wycieczka na szczyt Gerlachu (1875). Był też świetnym taternikiem i jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Tatrzańskiego. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Serdecznie zapraszamy!