PROJEKCJA FILMU „BYLI KOWALE, BYLI…”

Dom Ludowy

ul. T. Kościuszki 87

Bukowina Tatrzańska

23 luty (sobota) godz. 17.00

Fundacja Dobra Wola oraz Bukowiańskie Centrum Kultury zapraszają na prezentację filmu dokumentalnego „Byli kowale, byli…” Po pokazie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział autorzy filmu oraz zaproszeni eksperci: Adam Bartosz i Paweł Lechowski.

Film jest rezultatem projektu „Kowalstwo na Spiszu – niematerialne dziedzictwo Romów”, prowadzonego przez Fundację Dobra Wola w partnerstwie z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Głównym jego celem było odtworzenie i upowszechnienie historii romskiego kowalstwa jako istotnego elementu polskiego i romskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Kowalstwo to jedna z najstarszych profesji romskich, która niegdyś była powszechnie wykonywana na obszarze Karpat. Od lat 70 ubiegłego wieku na skutek rozwoju przemysłu i mechanizacji rolnictwa rzemiosło to niemal całkowicie zanikło. Obecnie nie ma już w Polsce czynnych zawodowo romskich kowali. Zebrane wspomnienia, relacje Romów jak  i nie Romów, pamietających  te czas pozwoliły na odtworzenie tego dziedzictwa w treści filmu. Uzupełnieniem materiału jest dokumentacja fotograficzna i archiwalna. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”.