SPOTKANIE PRZYRODNIKÓW W MUZEUM TATRZAŃSKIM

Dyrekcja Muzeum oraz Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego mają zaszczyt zaprosić Państwa do uczestnictwa w III Międzynarodowej Konferencji Przyrodniczej Pogranicza Polsko-Czesko-Słowackiego. Mamy nadzieję, że nasze dotychczasowe spotkania przypadły państwu do gustu. W tym roku spotykamy się 1 grudnia w Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Tematyka spotkań jak zawsze dotyczyć będzie szeroko rozumianej przyrody pogranicza oraz zagadnień związanych z jej ochroną i historią regionu. Ponieważ w tym roku konferencja gości w murach muzeum przyrodniczego o 130 letniej tradycji, część wykładów dotyczyć będzie również zagadnień związanych z muzealnictwem przyrodniczym oraz ojcami założycielami tej instytucji. W niedzielę po sesji naukowej, zapraszamy na wyjście terenowe po obszarze Natura 2000 “Torfowiska Orawsko-Nowotarskie”, prowadzone przez Pana Włodzimierza Cichockiego.

Dokładny plan konferencji zostanie udostępniony w połowie listopada. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem internetowym: https://drive.google.com/open?id=1ujjVOa_66hy0DMr5WSiQnAw5n5Ac_irZ7Qcq0VJ_S6o

Termin nadsyłania abstraktów – 1.11.2018, wzór abstraktów, wystąpień i posterów dostępny jest na stronie internetowej www.dziewiecsil.org

Osoby zainteresowane noclegiem proszone są o kontakt co najmniej miesiąc wcześniej. Koszt – 75 zł (ze śniadaniem).

Koszt – 100 zł – Cena zawiera koszty sobotniego obiadu, przerw kawowych oraz materiałów konferencyjnych z numerem ISBN i certyfikatu uczestnictwa.

Materiały prosimy wysyłać na adres marcin.warchalowski@dziewiecsil.org

Plan Konferencji – Conference plan

Piątek – Friday 30.11.2018r

15.30-16.30 – Oprowadzanie po Gmachu Głównym MT (Marcin Warchałowski) oraz pokaz slajdów przyrodniczych z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego (Rafał Jabłoński-Zelek)

Sobota – Saturday 1.12.2018r

8.30 – 9.30 – Rejestracja uczestników

9.00-10.00 – uroczyste rozpoczęcie oraz prelekcja inauguracyjna „Patron Muzeum Tatrzańskiego” Włodzimierz Cichocki

Przerwa Kawowa 1 – Coffee break

Sesja Geologiczno – Botaniczno – prowadzi Jan Cichocki

10.15 – 10.35 – Lwowskie źródła rękopiśmienne do historii funkcjonowania i regulacji serwitutów w lasach zakopiańskich w XVIII i XIX wieku. Joachim Popek (Uniwersytet Warszawski)

10.35 – 10.55 – Syntaxonomy of relic Swiss stone pine (Pinus cembra) forests in the Tatra Mountains. Antoni Zięba (Tatrzański Park Narodowy), Wojciech Różański. Jerzy Szwagrzyk

10.55 – 11.15 – Syntaxonomy of the tall-herb vegetation in Ukrainian Carpathians. Dmytro Iakushenko (Uniwersytet Zielonogórski), Illia Chornei, Alla Tokaryuk, Vasyl Budzhak, Volodymyr Solomakha

11.15 – 11.35 – Godny ochrony próg skalny na stokach Żarka w Beskidzie Śląskim. Deserving protection of the rock threshold on the Żarek slopes in the Silesian Beskids. Andrzej Tyc (Uniwersytet Śląski)

Przerwa Kawowa 2 – Coffee break

Sesja Zoologiczna – prowadzi Andrzej Tyc

12.00 – 12.20 Orzesznica leszczynowa Muscardinus avellanarius w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jan Cichocki (Uniwersytet Zielonogórski)

12.20 – 12.40 Birds of Prey Slovak part of Orava. Dušan Karaska

12.40 – 13.00 Fossils from the Quaternary sediments in the mines near Świdnica (SW Poland). Nikodem Mazur (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Roksana Kruszakin, Agata Kuklińska, Aleksandra Marek

13.00 – 13.20 Life in the periglacial conditions: Faunal complex from the middle and late Pleistocene of Poland. Kamilla Pawłowska (Adam Mickiewicz University in Poznań)

13.20 – 13.40 Blastocystis hominis (?) – nowy modny pasożyt człowieka? Adam Kaczmarek (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego), Rusłan Sałamatin.

13.40 – 14.00 Dieta nietoperzy z kolonii rozrodczej nocka dużego Myotis myotis (Borkhausen, 1797) w Rychwałdzie. Monika Pietraszko-Warchałowska (Uniwersytet Wrocławski), Marcin Warchałowski

Przerwa kawowa 3 – Coffee break

Sesja Ochrony Przyrody – prowadzi Tadeusz Molenda

14.10 – 14.30 Koncepcja rozwoju ochrony rezerwatowej w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Michał Sierakowski (Stobrawski Park Krajobrazowy).

14.30 – 14.50 Secondary succession in oligotrophic phytocenosis in Polish lowland areas. Nikodem Mazur (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Aleksandra Jajczak, Maciej Makoś, Joanna Mielko

14.50 – 15.10 River trekking jako forma ekoturystyki i potencjał w jego rozwoju na obszarze południowej części województwa śląskiego. Wojciech Zarzycki (Uniwersytet Śląski), Magdalena Zarzycka, Zbigniew Wilczek

Obiad – Dinner – Karczma przy Młynie, ul.Bulwary Słowackiego 23

Sesja Metodologia badań przyrodniczych – prowadzi Krzysztof Piksa

16.30 – 16.50 Możliwości ekoturystycznego wykorzystania rezerwatu „Butorza” w Beskidzie Żywieckim. Possibilities of ecotouristic use of the “Butorza” Nature Reserve in the Żywiec Beskids. Zbigniew Wilczek (Uniwersytet Śląski), Michał Szlęzak, Natalia Loranc

16.50 – 17.10 The scientific potential of Cladocera remains from valley mires sediments. Dominik Pawłowski (Adam Mickiewicz University in Poznań)

17.30 – 17.50 Muzea przyrodnicze. Czy nadal są nam potrzebne? The Natural History Museums. Are we still needed? Marcin Warchałowski (Muzeum Tatrzańskie), Monika Pietraszko-Warchałowska

Przerwa kawowa 4 – Coffee break

Sesja posterowa – Poster session – 18.15- 19.00

Uroczyste zamknięcie konferencji oraz wręczenie wyróżnień 19.00

Niedziela -Sunday 2.12.2018r

10.00-13.00 – Wyjście terenowe po obszarze Natura 2000 “Torfowiska Orawsko-Nowotarskie”, prowadzący Włodzimierz Cichocki. O 10.00, spotykamy się pod „Centrum Promocji i Ochrony Torfowisk w Chochołowie” – Chochołów 40. Następnie jedziemy na parking koło Bacówki na Baligówce (k. Czarnego Dunajca). Ubiór terenowy obowiązkowy! Zalecamy zabranie skarpet oraz butów na zmianę.