WILLA KOLIBA OD 1 LIPCA 2020 ZNÓW OTWARTA DLA ZWIEDZAJĄCYCH

Od 1 lipca 2020 Muzeum Tatrzańskie udostępnia część ekspozycji w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Podhala i pasjonatów Tatr.

Willa Koliba to pierwszy dom w stylu zakopiańskim i szczególny zabytek Muzeum Tatrzańskiego. Budowa willi Koliba, którą nadzorował osobiście autor projektu – Stanisław Witkiewicz, jest datowana na lata 1892-1893. Od 1993 roku funkcjonuje w budynku Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza. W latach 2018–2019 przeprowadzono kolejny remont konserwatorski połączony z gruntowną modernizacją.

Budynek przeszedł kompleksową modernizację. Na dachu zostały wymienione gonty,  elewacja odzyskała dawny kolor i blask, a wnętrza zostały dostosowane na cele ekspozycyjne. Całkowicie została wymieniona mająca 30 lat instalacja elektryczna. W budynku został zamontowany nowoczesny system przeciwpożarowy jak i monitoring. Koliba została też oświetlona, jak również dostosowana dla osób niepełnosprawnych.

Należy podkreślić, że modernizacja willi Koliba była możliwa dzięki remontom realizowanym w Muzeum Tatrzańskim w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”.

Willa Koliba otwiera część swoich pomieszczeń ukazujących ekspozycję wnętrz, mieszczących się w najstarszej części obiektu, które zaaranżował na początku lat 90. XX wieku Władysław Hasior. Aktualnie jest jeszcze w realizacji ekspozycja w skrzydle zachodnim, która będzie poświęcona powstaniu i rozwojowi stylu zakopiańskiego (parter) oraz życiu i twórczości Stanisława Witkiewicza (poddasze).