WYSTAWA FOTOGRAFICZNA “W GÓRY PIĘKNIEJSZE OD TATR NIE UWIERZĘ”

Wystawa fotograficzna ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

„W góry piękniejsze od Tatr nie uwierzę”

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, ul. Kopernika 2, Karpacz

Otwarcie wystawy: 18 października 2019, godz. 15:00

W prezentowanej w Karpaczu wystawie zdjęć z archiwum Muzeum Tatrzańskiego pod tytułem „W góry piękniejsze od Tatr nie uwierzę” pokazujemy przegląd fotografii górskiej pochodzącej ze zbiorów fotograficznych Muzeum Tatrzańskiego, od wieku XIX po okres międzywojnia. Tytuł wystawy wymaga pewnego wyjaśnienia. Jest cytatem z legendarnej książki, autorstwa Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego, “W stronę Pysznej”, pierwsze wydanie Czytelnik 1961. Korzystając z gościnności karpackiego Muzeum Sportu i Turystyki prezentujemy nasze zbiory i dziękujemy za udaną współpracę między naszymi muzeami. Chcemy jednak stwierdzić, że dostrzegamy w równej mierze co piękno Tatr, magiczny urok Karkonoszy, masywu Śnieżnika i innych gór Polski, które idealnie wpisują się w pewną misję fotografii, jaką jest poszukiwanie piękna.

Na wystawie w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu pokazujemy 14 fotografii. Jednymi z najważniejszych zdjęć, pokazanych na tej wystawie, są górskie fotografie Józefa Oppenheima (1887-1946). Była to jedna z najbardziej barwnych postaci Zakopanego okresu międzywojennego. Nazywano go „Opciem” lub „Opusiem”. Kierownik Pogotowia Górskie TOPR i ratownik, narciarz, autor przewodników górskich, lewicowiec i kierowca motocykla marki Harley-Davidson. Jedną z najważniejszych form jego działalności była fotografia górska. Dosyć szybko zadebiutował jako fotograf. Było to w 1911 roku. Około rok po tym, jak Opcio przybył do Zakopanego. Pobyty w górach, o każdej porze dnia i roku oraz wrażliwe serce tego człowieka, w połączeniu z jego niekwestionowanym talentem do fotografii, zaowocowały wieloma ciekawymi ujęciami. Bo fotografia Oppenheima była solidna. Wśród zachowanych jego zdjęć jest wiele wybijających się spośród wielu innych widoków tatrzańskich. Jan Sunderland pisał, że Oppenheim miał talent, a początki jego kariery fotograficznej wiązały się ze wspólnymi wycieczkami w towarzystwie dwóch fotografów. Jana Małachowskiego i Władysława Pawlicy. Organizatorami wystawy są: Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu i Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Kuratorem wystawy jest Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie).

Serdecznie zapraszamy na tę wystawę do Karpacza!