Co nowego w muzeum?

Wystawa czasowa: “Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

Wystawa czasowa: “Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”

W imieniu dyrekcji Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz swoim własnym, mamy przyjemność poinformować o otwarciu wystawy czasowej “Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organizatorzy nie mogli sobie pozwolić na tradycyjny wernisaż, dlatego m.in. przygotowano materiał filmowy, który ma zachęcić do obejrzenia otwartej właśnie ekspozycji. Mamy nadzieję, że po ustabilizowaniu się sytuacji wystawa będzie również udostępniona dla zwiedzających.


Muzeum Tatrzańskie jest jednym z partnerów tego ważnego wydarzania.

 

Przedstawienie historii Tytusa Chałubińskiego ma być niejako impulsem do lepszego poznania Jego niezwykłej sylwetki. Szerokie spektrum zainteresowań (od medycyny, przez botanikę i historię sztuki po taternictwo) pokazuje, że był człowiekiem bardzo dynamicznym i otwartym na otaczający go świat. Traktowanie pacjentów, bez względu na ich pochodzenie społeczne, z ogromną empatią i wyrozumiałością, może być wzorem dla każdego, nie tylko lekarzy. Autorami scenariusza wystawy są Kinga Warszawska i Adam Tyszkiewicz z Muzeum Historii Medycyny WUM, patronat nad wystawą objął Rektor – prof. Mirosław Wielgoś.

 

29 grudnia 2020 roku minie 200 lat od czasu, kiedy na świat przyszedł Tytus Chałubiński – późniejszy profesor, wielki klinicysta, twórca warszawskiej szkoły filozoficzno-lekarskiej, nauczyciel, związany z akademicką medycyną Stolicy przez wiele lat niezwykle aktywnej działalności. „Najznakomitszy, najszlachetniejszy przedstawiciel polskich lekarzy. Byli, są i będą między nimi głośni, uczeni, wielostronni, filantropowie, obywatele, ale takiego, który łączyłby w sobie wszystkie zalety, który stanowiłby urzeczywistnienie ideału lekarza-obywatela, nie było przed nim i nieprędko zjawi się po nim” – tak o Bohaterze Wystawy „Pomiędzy Warszawą a Zakopanem. Legenda Tytusa Chałubińskiego”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pisał po jego śmierci w 1889 roku Bolesław Prus w „Kurierze Codziennym”. Nieodłączny towarzysz w czasach zakopiańskich Sabała wszem i wobec opowiadał, że „profesor Chałubiński to nie ziemski człek: nogami to on tu, ale serce jego w niebie”.

 

“Jestem dumny, że taka Postać tworzyła naszą Uczelnię. Duch Tytusa Chałubińskiego jest w Uniwersytecie stale obecny. Postaciom najbardziej zasłużonym dla Uczelni przyznawany jest Medal im. dra Tytusa Chałubińskiego. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus z Collegium Anatomicum mieści się na ulicy noszącej od 1917 roku miano właśnie Tytusa Chałubińskiego. To w tej lecznicy profesor pracował od roku 1857, kiedy objął Katedrę Chorób Wewnętrznych na Cesarsko-Królewskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej, następnie od 1859 powołany został na Katedrę Terapii Szczegółowej, a rok później wszedł do Senatu Akademii. W październiku 1860 r. wygłosił wykład inauguracyjny w nowo otwartej Klinice Terapeutycznej. Po zrusyfikowaniu Uniwersytetu po Powstaniu Styczniowym, w 1871 roku został usunięty z katedry. Profesor medycynę uważał za sztukę, ale sztukę opartą na naukowych podstawach. Elementem szkoły Chałubińskiego było współczucie choremu i zjednanie sobie jego zaufania. Traktując chorobę jako chore życie, widziano w każdym chorym człowieka, otaczano go wyraźnym współczuciem, pozwalano uskarżać się choremu „do woli”. Uczył przyszłych adeptów sztuki lekarskiej, że relacja lekarza i pacjenta musi być szczera i bezpośrednia. Te ideały są wciąż aktualne i warto je również dzisiaj przekazywać kolejnym pokoleniom medyków” – zaznacza Rektor – prof. Mirosław Wielgoś.

 

Otwarcie wystawy miało odbyć się 23 marca 2020 roku, jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną, Muzeum Historii Medycyny zdecydowało się na przesunięcie jej dostępności na moment, w którym sytuacja będzie bezpieczna dla zwiedzających. Wystawa będzie czekać na wszystkich gości do marca 2021 roku.

 

Partnerami wystawy są: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Zielnik Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego Muzeum Geologiczne im. Stanisława Józefa Thugutta Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie Narodowe Archiwum Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie Towarzystwo Lekarskie Warszawskie Fundacja Pokolenia Pokoleniom.

Wpisz szukane wyrażenie