WYSTAWA CZASOWA – „W POCZEKALNI. PRZEPROWADZKA” TWÓRCZOŚĆ BOGUSŁAWA BACHORCZYKA I ZBIGNIEWA SAŁAJA 2018

WYSTAWA CZASOWA – „W POCZEKALNI. PRZEPROWADZKA” TWÓRCZOŚĆ BOGUSŁAWA BACHORCZYKA I ZBIGNIEWA SAŁAJA 2018

WYSTAWA CZASOWA – „W POCZEKALNI. PRZEPROWADZKA” TWÓRCZOŚĆ BOGUSŁAWA BACHORCZYKA I ZBIGNIEWA SAŁAJA 2018

WYSTAWA „W POCZEKALNI. PRZEPROWADZKA”

 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

filia Muzeum Tatrzańskiego

3 marca – 20 maja

 

Polecamy Państwa uwadze najnowszą wystawę Muzeum Tatrzańskiego poświęconą twórczości Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja „W Poczekalni. Przeprowadzka”, która „przeprowadziła się” do Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza z tarnowskiego BWA, wprost z sal poczekalni Dworca PKP.

Z czarno-białej przestrzeni trafiła do drewnianych pomieszczeń willi, gdzie towarzyszyć będzie przykładom sztuki zakopiańskiej kolonii artystycznej i stylowi zakopiańskiemu.

Podobnie jak człowiek zmieniający dom, wystawa musiała „urządzić się” w nowym miejscu, w drewnianej przestrzeni Okszy. Artyści ponownie zaaranżowali układ prac, dopasowywali do siebie poszczególne elementy, pokazali dzieła w nowym kontekście. Podobnie jak w przypadku poczekalni i tu obiekty weszły w relację z otoczeniem: papierowe (czyli wywodzące się z drewna) rzeźby Zbigniewa Sałaja prowadzą swoisty dialog z drewnianą Okszą, a wieloelementowy zbiór-asamblaż Bogusława Bachorczyka składający się z gromadzonych przez lata rzeczy, obrazów, roślin, fragmentów prac nawiązuje do muzealnych kolekcji zbierających rozmaite przejawy ludzkiej aktywności.

Relacja powstaje także, a może przede wszystkim, między wystawą a odbiorcą. Ekspozycja konkretyzuje się w momencie spotkania z widzem. Budzą się skojarzenia, emocje, pojawia się chęć pozostania z nią na dłużej, uważnego jej oglądania.

Wystawa powstała we współpracy z BWA w Tarnowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, kuratorami wystawy są Agnieszka Jankowska-Marzec oraz Julita Dembowska.

Bogusław Bachorczyk (ur. w 1968 w Suchej Beskidzkiej)

Malarz, rzeźbiarz, rysownik, twórca multimedialny, kurator wystaw. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1998 roku. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Rysunku Wydziału Malarstwa w macierzystej uczelni. Stypendysta Miasta Norymbergi, laureat Stypendium Józefa Czapskiego (wizyta studyjna we Francji). W swojej twórczości porusza problematykę historii i czasu, tożsamości, indywidualnego odkrywania prywatnej przeszłości. Interesują go kwestie mechanizmów i właściwości pamięci, współczesnych definicji męskości oraz post-batalistyka. Tworzy na styku różnych mediów: malarstwa, rzeźby i fotografii, stosuje bricolage i łączenie technik rzemieślniczych z nowoczesnymi metodami.

Jego dzieła były prezentowane na ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Bunkrze Sztuki, Muzeum Narodowym i Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, Galerii Atak w Warszawie, ABC Gallery w Poznaniu, Galerii ASP w Gdańsku, Galerii Labirynt w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Zbigniew Sałaj (ur. w 1961 r. w Inowrocławiu)

Malarz, twórca obiektów i instalacji. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1986 r. Obecnie zatrudniony jako profesor na macierzystym Wydziale, prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarskim enviroment, rysunkiem, obiektami z papieru, obiektami mobilnymi, instalacją, fotografią, sztuką ziemi oraz wideo. Pokrywał wielowarstwowo malarskim wałkiem obrazy i przestrzeń galerii.

Autor ponad 20 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 50 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, obejmujących pokazy malarstwa, rysunku, obiektów papierowych, mobilnych instalacji, fotografii, akcji plenerowych.

Prace artysty znajdują się w zbiorach Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria), Muzeum Miasta Aalst (Belgia), Muzeum Książki w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacji im. Konrada Adenauera (Niemcy), Biblioteki Uniwersytetu w Stanford (USA), Biblioteki San Giovanni w Pesaro (Włochy), Masashino Art University Museum & Library Tokio (Japonia) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech, Litwie, USA, Belgii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Wpisz szukane wyrażenie