WYSTAWA CZASOWA – ZA KULISAMI… WYSTAWA FOTOSÓW Z PLANU FILMU “WEZWANIE”

WYSTAWA CZASOWA – ZA KULISAMI… WYSTAWA FOTOSÓW Z PLANU FILMU “WEZWANIE”

WYSTAWA CZASOWA – ZA KULISAMI… WYSTAWA FOTOSÓW Z PLANU FILMU “WEZWANIE”

11 kwietnia – 13 maja
Galeria Władysława Hasiora

Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane na planie filmu „Wezwanie” w reż. Wojciecha Solarza. Eksponaty rzeźbiarskie do obrazu wykonał Władysław Hasior. Na ekspozycji można zobaczyć wyjątkowe prace artysty, które powstały na potrzeby filmu. Wystawa jest jednym z punktów programu 21. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem. Współorganizatorem wystawy jest Miasto Zakopane, Przegląd Filmów o Sztuce, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz Miejska Galeria Sztuki.

W roku 2018 przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Władysława Hasiora, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych. Twórczość artysty, jego działania na polu edukacyjnym są szczególnie ważne dla regionu Małopolski i Zakopanego. To z jego inicjatywy (oraz Grzegorza Dubowskiego) przez wiele lat w stolicy Tatr odbywał się Przegląd Filmów o Sztuce, na którym prezentowane były najciekawsze materiały filmowe związane ze sztuką dawną i współczesną. Był również jednym z pomysłodawców powstania Galerii Pegaz w Zakopanem, gromadzącej artystów, którzy na trwałe wpisali się na karty polskiej historii sztuki.

Artysta tworzył asamblaże, projektował pomniki, wykonał ponad 20 000 slajdów, ale pracował także jako scenograf i autor rekwizytów do filmu. Niezwykłe obiekty, towarzyszące sztukom wystawianym w Teatrze Polskim we Wrocławiu, noszą wszystkie znamiona Hasiorowej sztuki – ekspresję, rozmach, bogactwo formy. W tym samym czasie (tj. ok. 1970 roku) Władysław Hasior został zaproszony do współpracy przy realizacji filmu w reż. Wojciecha Solarza p.t. Wezwanie. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Juliana Kawalca o tym samym tytule. Akcja rozgrywała się w latach 30. ubiegłego wieku i opowiadała o artyście z chłopskiej rodziny, nierozumianym i nieakceptowanym przez rodzime środowisko. Hasior pełnił funkcję konsultanta plastycznego. Wykonał na potrzeby obrazu rzeźby: Świątki, Płomienne widma, Ptaki z innych krajów, Konni sojusznicy, Anioł.

Jubileuszowy rok Władysława Hasiora jest znakomitym momentem na przypomnienie także tego typu działań artysty. W zbiorach Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego, oraz archiwach prywatnych zachowały się zdjęcia z planu we wsi Borsuki koło Serocka, które zapisały działania Hasiora. Są one interesujące także dlatego, że nie wszystkie wykonane przez twórcę obiekty znalazły się w filmie, pokazywanym w Zakopanem w trakcie Przeglądu Filmów o Sztuce.

Prezentujemy Państwu zapis dokumentacyjny niezwykłego procesu twórczego, kiedy uznany i utytułowany artysta staje się „autorem widmo” dla fikcyjnej postaci literacko-filmowej. Na potrzeby filmowej rzeczywistości rezygnuje w jakiejś części z siebie, w jakiejś części siebie oddaje bohaterowi.

Wystawa eksponowana jest w przestrzeni, gdzie na co dzień nawiązujemy do dawnej pracowni Władysława Hasiora, miejsca gdzie odbywał się proces tworzenia, ponieważ fotosy również przedstawiają proces, moment kreowania rekwizytów, ale też i powstawania obrazu filmowego.

 

 

Wpisz szukane wyrażenie