WYSTAWA PLENEROWA “MARIA I TATRY”

Muzeum Tatrzańskie przy współpracy Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie serdecznie zaprasza na wystawę plenerową pt. “Maria i Tatry”. Fotografie z tatrzańskich wycieczek Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża można oglądać przy kawiarni Samanta na Dolnych Krupówkach. Wystawę zwiedzać można od 15 maja do 30 czerwca 2017 roku.

W Tatrach Maria Skłodowska-Curie czuła się szczególnie, zawsze wracała do nich w chwilach dla niej ważnych i trudnych. Mimo lat spędzonych w Paryżu potrafiła rozpoznać znajome niegdyś szczyty. W lecie 1899 roku przyjechała ze swym mężem Piotrem Curie, by pokazać mu “skrawek Polski”, wspólnie wspinali się na Rysy. Maria pomogła finansowo (przeznaczając cześć pieniędzy otrzymanych za Nagrodę Nobla z fizyki) w budowie sanatorium dla chorych na gruźlicę w Kościelisku. Założycielami i lekarzami w sanatorium była siostra Marii – dr Bronisława Dłuska z mężem. Dłuscy byli również współzałożycielami Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, którego budowę także finansowo wsparła Maria Skłodowska – Curie. Wszystkie szlaki turystyczne, które zwiedziła podczas wycieczek na Rysy czy do Morskiego Oka, zostaną przedstawione na mapach i fotografiach naszej wystawy.

Serdecznie zapraszamy

MT_201705_Samanta_plener_MiT_01- MT_201705_Samanta_plener_MiT_02- MT_201705_Samanta_plener_MiT_03- MT_201705_Samanta_plener_MiT_04- MT_201705_Samanta_plener_MiT_05- MT_201705_Samanta_plener_MiT_06-

fot. Magda Żyglińska