Co nowego w muzeum?

Zagroda Sołtysów w Jurgowie otwarta dla zwiedzających

Zagroda Sołtysów w Jurgowie otwarta dla zwiedzających

Kolejna filia Muzeum Tatrzańskiego otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. Tym razem po przerwie spowodowanej remontem znów można odwiedzać Zagrodę Sołtysów w Jurgowie.

Adres:

Jurgów 215

widok na zewnętrzną drewnianą elewacje

Godziny otwarcia:

środa – sobota 9:00-17:00

niedziela 9:00-15.00

 

Bilet normalny:  7,00 zł

Bilet ulgowy:      5,50 zł

oprowadzanie: 20,00 zł

bilet rodzinny:  17,00 zł

karta dużej rodziny : 3,50

 

Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”

loga partnerów

 

 

Zagrodę Sołtysów wybudował w 1861 r. pradziad ostatniego właściciela, Jakuba Sołtysa. Domostwo dziedziczyli kolejni potomkowie tej rodziny. Po II wojnie część rodziny przeniosła się do wybudowanego nowego domu. Starą zagrodę zakupiło w roku 1982 Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną. W przeciwieństwie do zasobnej zagrody Korkoszów w Czarnej Górze dom i zabudowania gospodarcze Sołtysów są przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

 

widok na kierunkowskaz do Zagrody w Jurgowie

 

Pobudowana z drewna zagroda składa się z domu mieszkalnego i zabudowań gospodarczych w jednym ciągu i pod jednym dachem. W części mieszkalnej mamy sień, izbę i komorę. Zbudowana z okrąglaków sień – w której stoi sąsiek, naczynia bednarskie związane z pasterstwem: putnie na wodę, konewki, rajtopki na mleko, i inne przedmioty potrzebne w gospodarstwie – prowadzi do izby. W zagrodzie Sołtysów izba jest jedna – tutaj spano, przygotowywano posiłki, przyjmowano gości. Ściany izby zbudowano z płazów, a pod powałą biegnie belka sosrąb z wyrzeźbioną datą budowy i motywem rozety. Urządzenie izby jest skromne – piec, który niegdyś miał otwarte palenisko i gotowano na nim, stawiając garnki, używając jako podkładki żelaznych trójnogów, drajfusów, łóżko, półka na naczynia, ławy oraz stół, nad którym wisiały dawniej obrazy na szkle, zastąpione później oleodrukami. Ozdobą izby są makatki i powieszone nad stołem zdobione fajansowe naczynia. Rolę szafy pełnią żerdki wiszące nad łóżkiem i koło pieca.

Zabudowania gospodarcze zagrody Sołtysów to drewutnia zwana jatą, owczarnia, boisko i stajnia. Zbudowano je z okrąglaków świerkowych, a dach pokryto dranicami. Jata służyła za skład drewna i miejsce gdzie przechowywano sanki-gnatki, a często i nie używany latem sprzęt tkacki. Owczarnia mogła pomieścić blisko trzydzieści owiec. Na klepisku boiska odbywała się młocka przy pomocy cepów – tu wykonywano też niektóre prace związane z obróbką lnu.

W izbie mieszkalnej można się zapoznać z ciekawym, dziś już unikalnym strojem jurgowskim z końca XIX i początku XX wieku. Zgromadzony we wnętrzu ubogiej zagrody strój obrazuje sposób ubierania się zarówno zamożnych, jak i ubogich mieszkańców wsi.  Kolekcja ubioru w Jurgowie pozwala prześledzić, jak pod wpływem różnych warunków strój się zmieniał. Dzisiaj, coraz częściej mieszkańcy wsi zakładają z okazji świąt kościelnych i rodzinnych strój spiski, szyty według tradycyjnych wzorów.

 

 

 widok na zewnętrzną elewację Zagrody w Jurgowie

 

 

Regulamin zwiedzania

  1. Zaplanuj swoją wizytę!

Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania przed wizytą w Muzeum sprawdź godziny otwarcia filii oraz zastosuj się do zapisów niniejszego regulaminu.

  1. Ograniczona ilość zwiedzających

Osoby wpuszczane są na ekspozycję pojedynczo. O możliwości wejścia kolejnej osoby na wystawę informuje personel Muzeum. Możliwe jest zwiedzanie w grupie składającej się maksymalnie z 3 osób (rodzina, wspólnie zamieszkujący, itp.).

  1. Bądź cierpliwy, poczekaj

Ilość osób przebywających w na terenie Muzeum jest ograniczona. Bądź cierpliwy, jeśli trzeba będzie poczekać na wejście na ekspozycję, bądź do kolejnej sali.

  1. Zachowaj odstęp 2 m

Zachowaj odstęp minimum 2 m od innych zwiedzających oraz od pracowników Muzeum.

  1. Zakryj usta i nos

Wejście do Muzeum i zwiedzanie sal ekspozycyjnych możliwe jest tylko w czystych maseczkach zakrywających usta i nos (należy mieć własne maseczki). Dzieci do lat 4 są zwolnione z tego obowiązku.

  1. Zadbaj o higienę rąk przed wejściem do Muzeum

Przed wejściem do Muzeum zdezynfekuj ręce płynem znajdującym się przy wejściu.

  1. Płatności

Płatność możliwa jest tylko gotówką – prosimy, w miarę możliwości, o przygotowanie wyliczonej kwoty.

  1. Zwiedzaj bezdotykowo

Poruszając się po Muzeum nie dotykaj eksponatów, wyłączników świateł, ścian, itp.

  1. Dbajmy o bezpieczeństwo własne, innych zwiedzających i pracowników Muzeum

Jeżeli wykazujesz objawy chorobowe, masz gorączkę, kaszel, źle się czujesz bądź masz inne dolegliwości, zrezygnuj z przebywania w miejscach publicznych. Pracownicy Muzeum są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo wszystkich zwiedzających nasze Muzeum. Stosuj się do wskazówek, zaleceń i komunikatów personelu Muzeum.

  1. Odwiedź nas wirtualnie

Po wizycie w Muzeum, nie zapomnij odwiedzić naszej strony internetowej www.muzeumtatrzanskie.pl. Znajdź nas na Facebooku i Instagramie. To szansa na poszerzenie wiedzy, obejrzenie ciekawych materiałów multimedialnych.

Wpisz szukane wyrażenie