Zajęcia interaktywne „Rozruszać Koziołka Matołka”

Miejsce: Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka
filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Tetmajera 15
Czas trwania zajęć: 3,5 godziny
Koszt: 4,50 zł od osoby
Termin: do uzgodnienia z prowadzącą
Kontakt do prowadzącej zajęcia: Kinga Zuber
e-mail: kzuber@muzeumtatrzanskie.pl

W willi Opolanka z pomocą najnowszych multimediów będziemy się bawić w studio filmów animowanych. Naszą inspiracją będą książeczki-komiksy Makuszyńskiego i Walentynowicza. Wszyscy znamy perypetie Koziołka, który po dalekim szukał świecie tego, co jest bardzo blisko, znamy też małpkę Fiki Miki, która podróżowała z Murzynkiem Goga Goga, bajkę o Wawelskim Smoku czy o królewnie naszej Wandzie, która utonęła w Wiśle. Na podstawie fragmentu którejś z tych historii, zrobimy scenariusz, narysujemy albo wytniemy i nakręcimy film animowany.

Będzie to połączenie zabawy manualnej – wycinania, pisania i rysowania, dawnych sposobów tworzenia filmów (metodą poklatkową) z nowoczesnymi multimediami, a także połączenie sztuk plastycznych z literaturą. Kornel Makuszyński, oprócz tego że pisał – był człowiekiem czynu, dla dzieci czytał w sanatorium w Rabce, dzieciom góralskim kupował narty, organizował zawody narciarskie, znane do dziś jako „Zawody Koziołka Matołka”.

„Kto ten dzielny? Kto się zgłasza?”
„Ja!” – zakrzyknął w głos koziołek.
Miał maleńką, piękną bródkę,
A wołano nań: Matołek.

Kolejne pokolenia wychowują się na koziołku Matołku, może czas dać mu nowe życie?

„Będę królem!” – krzyknął kozioł,
„Śpiewam piękniej niż słowiki!”
I czym prędzej zaplótł brodę
W bardzo zgrabne warkoczyki.

Grupa docelowa: dzieci w wieku 6-12 lat (grupy zorganizowane), ale również pasjonaci książek Makuszyńskiego w każdym wieku oraz całe rodziny.
Grupa powinna liczyć do 20 osób.
Od uczestników wymagamy zaangażowania, kreatywności i gotowości do zabawy.