ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM DOKUMENTACJI DZIEDZICTWA NIEMATERIALNEGO

Bardzo miło jest nam poinformować, iż dobiega końca realizacja projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 i Funduszy Europejskich „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego”. Trwają już ostatnie poprawki i korekty, niedługo będziemy mogli się podzielić z Państwem efektami.

Celem projektu była przede wszystkim dokumentacja, ochrona i udostępnienie żywo istniejącej kultury Podtatrza w okresie od zakończenia II wojny światowej do współczesności.  Praca nad projektem polegała na zebraniu już istniejących materiałów, uzupełnieniu ich dalszymi wywiadami i filmami będącymi świadectwami historii oraz na przygotowaniu ich w odpowiedniej postaci dostępnej dla wszystkich zainteresowanych kulturą Podtatrza. W rezultacie powstało 9 filmów i 5 esejów poświęconych m.in. Bożemu Narodzeniu, Dniu Wszystkich Świętych, Wielkanocy, weselu, chrzcinom, pogrzebom, rzemiosłu.

Kultura współczesna jest przede wszystkim audiowizualna. Centrum dokumentacji wychodzi naprzeciw tej tendencji. Podstawowym źródłem niematerialnego dziedzictwa jest pamięć. Zapis tej pamięci jest konieczny dla trwania żywej tradycji. Ta żywa tradycja zaś, to fundamentalne odniesienie dla tworzenia społeczeństwa lokalnego i dla jego tożsamości.

Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego ma za zadanie także wzmocnienie roli Muzeum, jego pozycji w procesie budowania tożsamości miasta i regionu oraz wspieranie jego rozwoju poprzez tworzenie jakościowej oferty turystyki kulturowej.