Zapraszamy na pierwsze spotkanie programu filmowego „GRA W I Z WITKACYM”. Scenariusz, adaptacja i reżyseria – John Gillies.  24 października 2020 sobota godz. 18.00

Zapraszamy na pierwsze spotkanie programu filmowego „GRA W I Z WITKACYM”. Scenariusz, adaptacja i reżyseria – John Gillies. 24 października 2020 sobota godz. 18.00

Pokaz filmu z powodów sanitarnych odbędzie się on-line na platformie Zoom. Prosimy o zapisy na adres e-mail zradwanska@muzeumtatrzanskie.pl

Witkacy i Malinowski. Seans filmowy w 23 scenach
plakat filmu promowanego przez Muzeum

Witkacy i Malinowski plakat filmu
Punktem wyjścia do obrazu Witkacy i Malinowski. Seans filmowy w 23 scenach są autentyczne wydarzenia – wspólna podróż tytułowych bohaterów do tropików z przystankiem w Australii, by wziąć udział w kongresie Brytyjskiego Towarzystwa Popierania Rozwoju Nauki, po drodze do Papui Nowej Gwinei.  Plany rujnuje dotarcie wiadomości o wybuchu I wojny światowej i związana z tym wydarzeniem kłótnia przyjaciół, których od tej chwili dzieli nie tylko postawa ale również obywatelstwo obecnie już wrogich sobie zaborców Polski.

W eksperymentalnym filmie, który wydaje się być udramatyzowanym dokumentem przeplatają się dwie płaszczyzny narracji. Jedna bliższa fabularyzowanemu dokumentowi, operująca realistycznym kolorowym obrazem oraz druga – oniryczna, czarno-biała. Ta pierwsza – podróż Witkacego z Malinowskim w wagonie pociągu z Brisbane do Toowoomby stanowi niematerialny „pomost” do parowozu, w którym ożywają sceny z Szalonej lokomotywy. Film przenika się z teatrem. Pojawia się błysk myśli, że Witkacy jednocześnie objawia się jako pasażer pociągu i autor dramatu. Jesteśmy świadkami następującego dialogu:

TRAVAILLAC

[…] tak sobie tutaj o tym rozmawiamy, a tam, w którymś z wagonów naszego pociągu, jest ktoś, kto czyta to samo, podobną historię, z podróżnej biblioteczki kryminalnej. Zabawne!

TREFALDI

Możliwe, ten zbieg okoliczności nie zmniejsza ani wielkości naszych myśli, ani dziwności naszego spotkania.

Granice się zacierają … ale warto to zobaczyć na własne oczy i przekonać się samemu czy będzie się mieć wrażenie, że „obudziło się z jakiegoś dziwnego snu”.

Czas trwania filmu ok. 40 min.

Projekcję poprzedzi wypowiedź autora filmu Johna Gilliesa oraz słowo wprowadzające Marka Średniawy z Instytutu Witkacego – partnera Muzeum Tatrzańskiego w projekcie.

logo Instytutu Witkacego

John Gillies

Australijski interdyscyplinarny artysta, który w swoich pracach wideo i filmach łączy muzykę z performansem. Jego dzieła były wykonywane i prezentowane między innymi w: Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku, Art Basel w Miami Beach, Fundacio Itaú w Belo Horizonte, Museo das Bellas Artes w Bilbao, Museo National Centro de Arte Reina Sophia w Madrycie, Museu de Arte Moderna da Bahia, National Gallery of Australia w Canberze, National Museum of Korea w Seulu, NBK w Berlinie, Spiral Hall w Tokio, Tate Modern w Glasgow, na festiwalach filmowych w Melbourne, Sydney, Londynie oraz w kanałach telewizyjnych ABC i SBS w Australii. Jego prace znajdują się w kolekcjach: Art Gallery of New South Wales, Fukuyama Museum of Art, National Gallery of Australia, Museum of Contemporary Art Sydney and QAGOMA w Brisbane.

Program filmowy „Gra w i z Witkacym” jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PLIKI DO POBRANIA: Wywiad z Johnem Gilliesem

Peter McKay_in_conversation_John_Gillies_layout_single_space.pdf