ZEBRANIE PLENARNE IMMA 2019 W MUSEO NAZIONALE DELLA MONTAGNA W TURYNIE

IMMA – INTERNATIONAL MOUNTAIN MUSEUMS ALLIANCE
Zebranie plenarne 2019 w Museo Nazionale della Montagna w Turynie

W dniach 10 i 11 października 2019 w Museo Nazionale della Montagna w Turynie odbyło się coroczne zebranie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich.  IMMA została założona w Turynie 10 grudnia 2015 w siedzibie Museo Nazionale della Montagna, następnego dnia fundacja ustanowiona została na podstawie umowy w siedzibie FAO-Mountain Partnership w Rzymie. IMMA  jest organizacją zrzeszającą muzea, których wspólną misją jest ochrona, badanie, promocja oraz podkreślenie wartości kultur górskich. Związek, który wspiera wzajemną wymianę doświadczeń pomiędzy członkami oraz przewiduje wspólną realizację projektów, składa się z instytucji naukowo-badawczych posiadających stałą kolekcję zbiorów udostępnioną dla publiczności, wykluczających działalność komercyjną i reklamową.

Aktualnie w skład IMMY, oprócz  Museo Nazionale della Montagna „Duca degli Abruzzi” w Turynie (Włochy), wchodzą: Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Musée Alpin w Chamonix (Francja), Musée Pyrénéen w Lourdes (Francja),  Servei General d’Informaciò de Muntanya w Sabadell (Hiszpania), Whyte Museum of the Canadian Rockies w Banff (Kanada).

Podczas tegorocznego spotkania organizacji określona została strategia współpracy oraz rozwoju Związku. Po raz pierwszy odbyło się także spotkanie poświęcone kwestii digitalizacji kolekcji górskich, która jest szczególnie aktualnym tematem w zakresie praktyk dotyczących obchodzenia się z dziedzictwem. Zagadnienie to zostało poruszone przez członków Związku oraz zaproszonych gości: Euskal Mondizaletasunarem Museoa / Museo del  Monañismo Vasco –EMMOA z Vitoria Gasteiz (Hiszpania), Musée Savoisien z Chambéry (Francja) i Département  de Haute Savoie Pôle Culture Patrimoine z Annecy (Francja).

Spotkanie, otworzone oficjalnie przez prezydent IMMA, Annę Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem) oraz prowadzone przez koordynatora, Danielę Bertę (dyrektor Museo Nazionale della Montagna w Turynie) przewidziało także wystąpienia przedstawicieli i pracowników muzeów górskich zajmujących się katalogowaniem, digitalizacją i innowacją cyfrową w prezentacji kolekcji w projektach takich jak, między innymi, Interreg-Alcotra iAlp realizowanym w partnerstwie pomiędzy Muzeum w Turynie i Musée Alpin w Chamonix.

Veronica Lisino e Alessandra Ravelli (Museo Nazionale della Montagna i Biblioteka Nazionale CAI)

Stephanie Mazuer e Laure Decomble (Musée Alpin)

iAlp project. Digitalizing mountain heritage

Enrico De Maria (Astra Media)

Planning a digitalization project. iAlp

Elena Olivier (Nethics)

Presentation of the iAlp portal. Enhancement of digital collections.

Emilia Pomiankiewicz-Wagner (Muzeum Tatrzańskie)

Digitalization at Tatra Museums

Marie-Anne Guérin e Bergamote Hebrard (Musée Savoisien)

Digitalization at Musée Savoisien

Kolejne spotkanie Międzynarodowego Związku Muzeów Górskich IMMA jest przewidziane na października 2020 w Zakopanem.

zdjęcia ze zbiorów Museo Nazionale della Montagna w Turynie