WYSTAWA CZASOWA: “TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO”

WYSTAWA CZASOWA: “TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO”

WYSTAWA CZASOWA: “TAJEMNICE TATRZAŃSKICH WYPRAW DOKTORA CHAŁUBIŃSKIEGO”

Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Otwarcie wystawy zaplanowano na dzień, w którym przypadają imieniny Tytusa. Wystawa została zorganizowana w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.

Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.

 

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

 

 

Jeżeli życie jest podróżą, to życie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) było fascynującą wyprawą górską. Jego umiłowanie gór, wędrówek, wypraw, przyrody i ludu góralskiego było tak wielkie, że po dziś dzień zasługuje na szacunek. Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej. To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem (1873) i to właśnie Tytus Chałubiński przyczynił się do powstawania szkoły snycerskiej oraz szkoły koronkarskiej, kościoła pw. Najświętszej Rodziny czy Muzeum Tatrzańskiego w tej ówczesnej, jeszcze mało znanej podgórskiej wsi Zakopane. To dzięki jego aktywności życie górali stawało się lepsze, a Zakopane rozwijało. Jego staraniem Zakopane w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych, a w mieście powstała kasa pożyczkowa. Jako pierwszy podnosił świadomość górali co do uprawy roli, zachęcając do stosowania płodozmianu, a także sprowadzając nasiona koniczyny białoróżowej i sparcety.

Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie doktor Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne, sam poznawał, ale i pokazywał swoim przyjaciołom piękno najpiękniejszych gór na świecie – Tatr.

Mam nadzieję, że dla Państwa wystawa też będzie interesującą podróżą. Niech to będzie wyprawa przez życie i działalność patrona Muzeum Tatrzańskiego, doktora Tytusa Chałubińskiego.

 

dr Marcin Warchałowski – Kurator (Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego)

 

Konsultacje merytoryczne: dr hab. Zbigniew Moździerz, Zofia Radwańska, Robert Schmidt, Helena Pitoń

sylwetka dr Chałubińskiego na tle Tatr

Nadzór konserwatorski: Aleksandra Trybuła

Promocja: Przemysław Bolechowski

 

Wystawę można oglądać w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

 

Zakopane, ul. Kościeliska 18

Godziny otwarcia:

sobota 15 sierpnia 9:00-15:00

Wtorek – czwartek, sobota 10:00 – 18.00.

Piątek 12:00 20:00

Niedziela 9.00 – 15:00

 

 

Przerwa techniczna:

od wtorku do czwartku i w sobotę w godzinach od 13:30 do 14:15

i piątek od 15:00 do 15 :45

oraz w niedzielę od 12:00 do 12:45

 

telefon: 18 26 37 065

 

 

Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

 
 
logo programu Kultura Interwencje

Wpisz szukane wyrażenie