Dziatki/Dziadki

„Dziatki/Dziadki” Natalia Wirmańska, Maciej Wirmański
Data otwarcia: 04/05/2024
Data zamknięcia: 29/05/2024

Dziatki/Dziadki

„Dziatki/Dziadki” to cykl obrazów olejnych, obrazów dźwiękowych (soundscape’ów), nagrań terenowych oraz obiektów pozostających w relacji z konkretnymi miejscami domu i obejścia dziadków artystów. Posługując się różnymi formami wyrazu rodzeństwo odtwarza miejsce, które było dla nich dziecinną idyllą – jedynym miejscem, gdzie czuli się szczęśliwi i bezpieczni. Niemniej to minione szczęście i bezpieczeństwo nadal kryje w sobie gorycz – choćby gorycz przemijania i ciągle wybrzmiewających pokoleniowych traum. Siostra odpowiada za część wizualną, brat za audialną (sound design oraz nagrania terenowe). Z kolei za pozyskanie obiektów z rozsypującego się pustostanu – pustej skorupy, pozostałości po dziecięcym szczęściu oraz za koncepcję Wirmańscy odpowiedzialni są po równej części.

Potrzeba stworzenia wspólnej inicjatywy, jaką jest wystawa Dziatki/Dziadki są nasze wspomnienia wyniesione z rodzinnego domu naszej mamy oraz relacji między nami – wnukami (dziatki) oraz babcią i dziadkiem (dziadki). Dom ten nie istnieje – nasi dziadkowie oraz mama umarli, a budynek jest pustostanem nadającym się jedynie do rozbiórki. Nasze wspólne, a także odmiennie doświadczenia, wspomnienia i emocje związane z tym szczególnym domem chcieliśmy objąć wspólnymi, a także odmiennymi formalnie i zmysłowo formami twórczymi.

Projekt „Dziatki/Dziadki” stanowi kontynuację dyplomu malarskiego absolwentki malarstwa ASP w Katowicach, Natalii Wirmańskiej „Wracam tam, gdzie początek”. Dyplom Wirmańskiej jest wynikiem pogłębionej pracy nad pamięcią prywatną i wspólnotową polskiej wsi. Obrazy pochodzącej z Podhala wsi dalekie są od poromantycznej sielanki. Tutaj wieś jest przestrzenią relacji władzy i podporządkowania, której przedmiotami i podmiotami są kobiety, mężczyźni, dzieci, zwierzęta gospodarskie i natura. W wystawie Dziatki/Dziadki Natalia Wirmańska – artystka wizualna wraz ze swoim bratem Maciejem Wirmańskim – artystą dźwiękowym skupią się wyłącznie na prywatnej pamięci i intymnej więzi, jaką rodzeństwo jest ze sobą związane oraz ze swoimi nieżyjącymi dziadkami.

Współorganizatorzy: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury

Wystawę można oglądać od 4 maja 2024 r. do 29 czerwca 2024 r. w Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul Tetmajera 15.

 

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

18 maja, godz. 19.00, 21.00  

Noc Muzeów
Warsztaty z kolażu i rysunku poprowadzi Natalia Wirmańska

13 czerwca, godz. 17.00

Klub Czytelniczy w Opolance
„Wracam tam, gdzie początek” – spotkanie z Natalią Wirmańską

28 czerwca, godz. 18.00

Finisaż wystawy
Koncert muzyki eksperymentalnej w wykonaniu Macieja Wirmańskiego

Zdjęcie przedstawia budynek w stylu funkcjonalistycznym, ale ze spadzistym dachem

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Godziny otwarcia:

poniedziałek, niedziela: nieczynne
wtorek – piątek: 9:00 – 17:00
sobota: 10:00 – 18:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 14 zł
bilet ulgowy 7 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 6 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 7 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek.

Wpisz szukane wyrażenie