AKTUALNIE W EDUKACJI

REGULAMIN ZAJĘĆ

Rezerwacja lekcji muzealnej może być dokonana najpóźniej 3 dni przed planowanym terminem. Rezerwacja warsztatów najpóźniej 7 dni.

Formularz rezerwacji: https://muzeumtatrzanskie.pl/wp-content/uploads/2020/11/Formularz_rezerwacji_zajec_w_Muzeum_Tatrzanskim.docx

W przypadku spóźnienia grupy, zajęcia mogą być skrócone lub odwołane. Muzeum zastrzega sobie prawo odwołania warsztatów/lekcji muzealnych z ważnych powodów. W przypadku wzmożonego ruchu turystycznego zajęcia/lekcje muzealne mogą zostać przeprowadzone w zmodyfikowanej formie.

 

 LEKCJE MUZEALNE

 

BACA, JUHAS I HONIELNIK. OPOWIEŚCI O PRACY PASTERZY

Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się  ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę?  W trakcie lekcji poznasz zwyczaje pasterskie, nauczysz się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach,  a także dowiesz się czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?

Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I-VIII szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

ODWIEDZINY W CHAŁUPIE GÓRALSKIEJ

Lekcja będzie swoistą podróżą w czasie – odwiedzimy XIX-wieczne domostwo średniozamożnej rodziny góralskiej. Dowiesz się, jak w dwóch izbach toczyło się życie przed ponad stu laty. Odkryjemy między innymi do czego służyły tajemnicze z dzisiejszej perspektywy sprzęty, z jakiego powodu czarna izba jest czarna i na co w domu przydawał się żłóbek z sianem. Dowiemy się także dlaczego góralska chałupa ma tak stromy dach i że płazy, psy i rysie to nie tylko zwierzęta. Lekcja odbywa się na wystawie etnograficznej, gdzie znajduje się model chałupy góralskiej wyposażony w eksponaty z Podhala, pochodzące z XVIII i XIX wieku.

Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I-VI szkół podstawowych

Czas trwania: 45 min – 1 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

POSZUKIWACZE SKARBÓW – TWORZENIE I CZYTANIE MAP

Z nami poznasz zasady tworzenia map i nauczysz się je czytać. Ponadto narysujesz własną mapę i zabawisz się w poszukiwacza skarbów.

Lekcja polecana dla: szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

ŻYCIE ARTYSTYCZNE XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO

Podążając za Witkacym spróbujesz odkryć czy Zakopane uzależnia, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżymy twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym, których łączyły silne relacje z Tatrami. Dowiesz się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.

Lekcja polecana dla: klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. W. Zamoyskiego 25

 

KAPKE O POGODZIE, CZYLI WRÓŻENIE Z CHMUR

Podczas zajęć poznasz procesy fizyczne stojące za różnymi zjawiskami meteorologicznymi. Będziesz mieć okazję zrozumieć mechanizmy sterujące pogodą i nauczysz się ją przewidywać.

Tematyka zajęć:

kwiecień – wrzesień: opady konwekcyjne, burze, grad.

październik-marzec: halny,  “morze chmur”, “szklane góry”

Lekcja polecana dla: szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

KURIERZY TATRZAŃSCY

Zajęcia poruszają tematykę kurierów tatrzańskich ZWZ-AK, którzy w czasie II wojny światowej przemierzali trasę Zakopane – Budapeszt. Podczas lekcji dowiesz się na czym polegała działalność kurierów,  jak wyglądały  ich przeprawy przez Tatry zimą i kto zyskał miano „króla tatrzańskich kurierów”. Podczas zajęć  posłuchasz o najbardziej wybitnych wyczynach m.in. o  brawurowej ucieczce  Stanisława Marusarza z hitlerowskiego więzienia w Krakowie.

Lekcja polecana dla: klas VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

PEJZAŻ TATRZAŃSKI

Majestatyczne szczyty, urokliwe stawy, niedostępne turnie – jak to widzi artysta? W jaki sposób za pomocą pędzla i farb przedstawić potęgę natury, oddać dramatyzm lub nastrojowość krajobrazu? Dzięki oryginalnym obrazom z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego wyruszysz w świat malarskiego pejzażu. Poznasz źródła inspiracji artystów związanych z Zakopanem oraz odkryjesz bogactwo form, nastrojów i tatrzańskich tematów.

Lekcja polecana dla: klas I-VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. W. Zamoyskiego 25

 

LEGENDOWE POSTACI ZAKOPIAŃSKIE

Opowieść o legendarnych postaciach XIX wiecznego Zakopanego: doktorze Tytusie Chałubińskim, ks. Józefie Stolarczyku, Sabale, Walerym Eljaszu, Stanisławie Witkiewiczu, Klimku Bachledzie i przewodnikach tatrzańskich. Będziesz mieć także możliwość zaprojektować własną kartę pocztową.

Lekcja polecana dla: VI- VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

MIT ZAKOPANEGO. NARODZINY I ROZWÓJ MITU ZAKOPANEGO W LATACH MIĘDZYWOJENNYCH

Zakopane jako letnia i zimowa stolica Polski, ośrodek kultury i sportu, narciarstwa i taternictwa, góralszczyzny i miasto artystów. Postaci: Rafała Malczewskiego, Witkacego, Augusta Zamoyskiego, Stanisława Gałka, Stanisława Marusarza, Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha. W trakcie zajęć posłuchasz fragmentów „Pępka świata” Rafała Malczewskiego, „W stronę Pysznej” Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentil-Tippenhauer. Będziesz mógł także zaprojektować kartkę pocztową.

Lekcja polecana dla: VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

ZWIERZĘTA TATR

Zajęcia na wystawie przyrodniczej w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Jesteśmy u     stóp Tatr – najwyższych gór w Polsce – jedynych takich skalistych i przepaścistych w naszym kraju. Lasy miejscami są gęste i ciemne, a miejscami poprzecinane wiatrołomami. Każde zwierzę ma w nich swoje wyznaczone zadanie i miejsce, a jednocześnie jego głównym celem jest przetrwać, nie dać się zjeść silniejszemu i przekazać geny następnym pokoleniom. Na zajęciach omówione zostaną historie związane z rzadkimi gatunkami zwierząt występujących w Tatrach: kozica, świstak, orzeł i niedźwiedź brunatny.

Lekcja polecana dla: VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

 

CZYTELNIK TRZECIEJ DEKADY XXI WIEKU SIĘGA PO MAKUSZYŃSKIEGO

Jakie znaczenie może mieć dziś lektura książek powstałych sto lat temu? Czy Makuszyński jest  nadal aktualny? A jeśli nie – czy mimo to warto go czytać?

Wspólnie zastanowimy się nad:

  • wartością narzędzia, jakim jest dla czytelnika lektura krytyczna;
  • związkami dzieła z kontekstem, w którym powstało;
  • relacją reprezentatywność autora – indywidualizm artysty.

Spotkanie będzie dotyczyć nie tylko ogólnych zagadnień kulturoznawczych i krytycznoliterackich, ale i poszerzy wiedzę słuchaczy na temat historii literatury i kultury polskiej połowy XX wieku.

Lekcja polecana dla: szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera 15

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wszystkie lekcje są zajęciami teoretyczno-warsztatowymi, prowadzone są w oparciu o metody aktywizujące, karty pracy, działania manualne. Koszt: 100 zł/grupa do 25 os. (w tym opiekunowie), powyżej 25 os. koszt 100 zł+ 8 zł za każdą dodatkową osobę

Rezerwacja – formularz do pobrania https://muzeumtatrzanskie.pl/wp-content/uploads/2020/11/Formularz_rezerwacji_zajec_w_Muzeum_Tatrzanskim.docx

 

WARSZTATY

MALARSTWO NA SZKLE

Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano na szkle i o czym zapominali malarze ludowi? Wizerunki jakich świętych były najchętniej kupowane i co z malarstwem na szkle mieli wspólnego zbójnicy? Dowiesz się jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach. W trakcie zajęć  poznasz  technikę, a następnie samodzielnie wykonasz obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

Warsztaty polecane dla: klas I-VIII szkół podstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

Koszt: 20 zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 15 zł)

 

EKO-ZABAWKI Z PODHALA

Na warsztatach przeniesiesz się w czasie i spróbujesz znaleźć miejsce swoich rówieśników w dawnej izbie góralskiej. Wyobrazisz sobie jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, tabletów i grających zabawek. Poszukasz odpowiedzi na pytania czym bawiły się dzieci i czy w ogóle miały zabawki skoro nie dało się ich kupić. Każdy z Was wykona własną eko-zabawkę z materiałów, które na co dzień możemy znaleźć w naszych domach.

Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas- VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

Koszt: 15zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 10 zł)

 

WIELKANOC NA PODHALU

Na warsztatach dowiesz się jak wyglądały przygotowania do Świąt Wielkanocnych na Podhalu.  Do czego wykorzystywano drewniane kołatki? Czemu w Wielki Piątek przycinano końcówki włosów? Co wkładano do wielkanocnego koszyczka? Zajęcia będą okazją do poznania ludowych tradycji wielkanocnych i własnoręcznego wykonania świątecznej ozdoby.

Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I- VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1 – 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

Koszt: 15 zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 10 zł)

Zajęcia prowadzone są do 5 kwietnia.

 

ZAINSPIRUJ SIĘ HASIOREM

Każdy z nas w swoim domu ma dużo niepotrzebnych przedmiotów, które nie spełniają już swoich funkcji, są zużyte, niepotrzebne. Zazwyczaj życie takich przedmiotów ma swój kres na dnie szafy lub w śmietniku. Czy niepotrzebny grzebień, guzik, kawałek ubrania może stać się istotnym elementem dzieła sztuki? Za pomocą różnych, na pozór niepasujących do siebie, materiałów podobnych do tych, które stosował swoich pracach Władysław Hasior, spróbujesz stworzyć własną koncepcję dzieła.

Warsztaty polecane dla: klas IV-VIII szkół podstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Miejsce: Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Koszt: 10 zł

 

ORNAMENTY PODHALAŃSKIE

Jakie wzory zdobiły podhalańskie meble i przedmioty codziennego użytku w XIX-wiecznej chałupie góralskiej? Jak wyglądają ryzowane rozety i leluje? Jakie wzory znajdziemy na formie do sera, a jakie na podhalańskim gorsecie i pasie góralskim?  Na te pytania odpowiemy na zajęciach oglądając wystawę etnograficzną w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. W części praktycznej ozdobisz piórnik inspirując się podhalańskimi ornamentami.

Warsztaty polecane dla: klas I- VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10

Koszt: 20 zł (dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gminy: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec: 15 zł)

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Rezerwacja – formularz do pobrania:  https://muzeumtatrzanskie.pl/wp-content/uploads/2020/11/Formularz_rezerwacji_zajec_w_Muzeum_Tatrzanskim.docx

Rezerwacji warsztatów można dokonać najpóźniej tydzień przed planowanym terminem zajęć.

 

GRY EDUKACYJNE

 

ZBÓJNICKIM TROPEM

Podzieleni na kilkuosobowe zespoły będziecie rozwiązywać zagadki na wystawie stałej w Galerii Sztuki w willi Oksza. Tematem przewodnim będzie zbójnictwo. Dowiecie się na kogo napadali zbójnicy, kto zostawał zbójnikiem oraz kim byli najsłynniejsi harnasie. Poznacie także jakie zasady stosowali zbójnicy podczas napadów i podziału łupów. Gra będzie okazją do wspólnej zabawy połączonej ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności.

Gra polecana dla: klas IV-VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25

Koszt: 10 zł/os.

Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

 

MIESZKAŃCY TATR

W kilkuosobowych zespołach będziecie odkrywać ciekawostki ze świata tatrzańskich roślin i zwierząt. Dowiecie się, w jaki sposób rośliny chronią przed zimnem, a także co się kryje pod nazwami warzucha tatrzańska i niedźwiedziówka gosposia. Wspólnie poszukacie odpowiedzi na pytania: które z tatrzańskich zwierząt jest najlepszym wspinaczem, a  także czy liczydło górskie przydałoby się na lekcjach matematyki.

Gra polecana dla: klas II-VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Miejsce: Gmach główny, ul. Krupówki 10

Koszt: 10 zł/os.

Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Gra dostępna od 3 kwietnia.

 

SPOTKANIA EDUKACYJNE

 

BEZPIECZEŃSTWO W TATRACH

Spotkanie z Jakubem Brzosko – wysokogórskim przewodnikiem tatrzańskim oraz ratownikiem TOPR w Muzeum Tatrzańskim. To wyjątkowa okazja do uzyskania wiedzy na temat Tatr od osoby na co dzień pracującej w tych górach. Spotkanie interaktywne angażujące słuchaczy, gdzie na wesoło, otrzymacie Państwo mnóstwo praktycznych porad. W trakcie spotkania pokazywane są krótkie filmy z Tatr, zobaczycie jakiego sprzętu używa się podczas akcji ratunkowych w górach, dowiecie się jak powinien wyglądać ekwipunek tatrzańskiego turysty oraz jak być samemu bezpiecznym w Tatrach. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla grup szkolnych, starszej młodzieży, czy dorosłych.

Godzina: 16:00

Czas trwania: 1,5 – 2 godz.

Zapisy: tel. 695 092 678, mail: jakub.brzosko@gmail.com

Cena: 350 zł/grupa

Terminy: 4.05, 5.05, 10.05, 11.05, 12.05, 19.05, 26.05, 30,05, 2.06, 9.06, 21.06, 22.06, 23.06, 28.06, 29.06, 30.06

Miejsce: Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10, Zakopane

 

 

 

 

 

 

Wpisz szukane wyrażenie