DLA SZKÓŁ

LEKCJE MUZEALNE

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Miejsce:  Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25

Koszt: 100 zł/grupa

Rezerwacja:  rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

BACA, JUHAS I HONIELNIK. OPOWIEŚCI O PRACY PASTERZY

Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I-VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 1 godz.

Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się  ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę?  W trakcie lekcji uczestnicy  poznają zwyczaje pasterskie, nauczą się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach,  a także dowiedzą się czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?

czarno-białe zdjęcie, owce na hali, w tle bacówka

ODZIENIE, UBRANIE CZY STRÓJ?  O MODZIE NA PODHALU

Lekcja polecana dla:  klas I-VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 1 godz.

W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się z jakich elementów składa się współczesny strój górali podhalańskich oraz jakim przemianom ulegał na przełomie lat. Spróbują odgadnąć, które części ubioru powstawały w domowych warsztatach tkackich i jaką rolę w wytwarzaniu ubrań odgrywał folusz. Ciekawi Was co ubierała panna, a co mężatka? Czym różnił się ubiór juhasa i bacy i czy każda góralka miała „prawdziwe” korale? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie podczas zajęć.

czarno-białe zdjęcie, góral i góralka ubrani po góralsku

ZAKOPIANINA. ŻYCIE ARTYSTYCZNE XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO

Lekcja polecana dla: klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1-1,5 godz.

Podążając za Witkacym spróbujemy odkryć czy Zakopane uzależnia, a  jeśli tak to, w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżymy twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym. Poznacie artystów o barwnych biografiach, których łączyły silne relacje z Tatrami i dowiecie się w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”.

Zdjęcie przedstawia Witkacego spożywającego winogrona w otoczeniu przyjaciół na werandzie „Willi na Antałówce”

MAGIA DREWNIANYCH NART

Lekcja polecana dla: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Zajęcia o historii narciarstwa w Zakopanem do 1939 roku, postaci pionierów narciarstwa oraz zawodników Bronisława Czecha, Heleny Marusarzówny, Stanisława Marusarza i innych. Na zajęciach dowiecie się m.in. kto był prekursorem narciarstwa na Podhalu, kiedy odbyła się pierwsza wyprawa na nartach w Tatry i jak wyglądał ekwipunek narciarski 100 lat temu. Uczestnicy będą mogli wyobrazić sobie komfort jazdy na nartach oglądając dawne narty wykonane z drewna.

Czarno-białe zdjęcie, trzech narciarzy na zaśnieżonym stoku

BRONISŁAW CZECH – CZŁOWIEK WIELU PASJI

Lekcja polecana dla: klas VI–VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Zajęcia o Bronisławie Czechu (1908-1944), narciarzu, olimpijczyku, taterniku, pilocie szybowców, trenerze, pokazujące jego bogate życie. Czech należał do najbardziej znanych postaci świata sportu Zakopanego w okresie międzywojennym Ciekawi Was od kogo Bronisław Czech pożyczył narty by wystartować w zawodach? Ile razy zdobył tytuł mistrza Polski? Jak łączył sport z pasjami artystycznymi? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie na zajęciach.

Bronisław Czech i Stanisław Marusarz z trofeami

KURIERZY TATRZAŃSCY

Lekcja polecana dla: klas VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych

Czas trwania: 1,5 godz.

Zajęcia poruszają tematykę kurierów tatrzańskich ZWZ-AK, którzy w czasie II wojny światowej przemierzali trasę Zakopane – Budapeszt. Podczas lekcji dowiecie się na czym polegała działalność kurierów,  jak wyglądały  ich przeprawy przez Tatry zimą i kto zyskał miano „króla tatrzańskich kurierów”. Zajęcia będą okazją do posłuchania o najbardziej wybitnych wyczynach m.in. o  brawurowej ucieczce  Stanisława Marusarza z hitlerowskiego więzienia w Krakowie.

Czarno-białe zdjęcie, dwie osoby opierają się o stromy stok

WARSZTATY

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Miejsce:  Galeria Sztuki w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Zamoyskiego 25

Koszt: 10 zł/os.

Rezerwacja:  rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

MALARSTWO NA SZKLE

Warsztaty polecane dla: klas I-VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 1,5 godz.

Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano i o czym zapominali malarze ludowi? Uczestnicy zajęć dowiedzą się jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach, a także obejrzą przykłady tego malarstwa na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza. W trakcie zajęć poznają technikę, a następnie sami wykonają obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.

dzieci malują obrazki, zdjęcie

PEJZAŻ TATRZAŃSKI

Warsztaty polecane dla: klas I-VI szkoły podstawowej

Czas trwania: 2 godz.

Majestatyczne szczyty, urokliwe stawy, niedostępne turnie – jak to widzi artysta?

W jaki sposób za pomocą pędzla i farb przedstawić potęgę natury, oddać dramatyzm lub nastrojowość krajobrazu? Dzięki oryginalnym obrazom z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego wyruszymy w świat malarskiego pejzażu.  Poznamy źródła inspiracji artystów związanych z Zakopanem. Odkryjemy przed uczestnikami bogactwo form, nastrojów i tematów, które można poznać. Zajęcia połączone z warsztatem plastycznym.

Obraz przedstawiający jezioro w górach

TATRZAŃSKIE POCZTÓWKI

Warsztaty polecane dla: przedszkoli,  klas I-VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 1-1,5 godz.

W trakcie zajęć pocztówki ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego staną się kapsułą czasu, która przeniesie nas w świat dawnych wędrówek po Tatrach i Zakopanem. W trakcie „wyprawy” poznamy  zarówno górali, jak i turystów sprzed lat, odpoczniemy wśród pięknych widoków i górskiej przyrody.  Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się kto wymyślił pocztówki i skąd wziął się pomysł, by karty korespondencyjne nazwać „niedyskretkami”? W drugiej części zajęć sprawdzimy czy pisanie gęsim piórem jest łatwym zadaniem i sami zaprojektujemy tatrzańskie pocztówki.

Pocztówka malowana, przedstawia górala z kwiatami w ręku, z napisem Pozdrowienia z Zakopanego

EKO-ZABAWKI Z PODHALA

Warsztaty polecane dla: przedszkoli,  klas I-V szkoły podstawowej

Czas trwania: 1,5 godz.

Na warsztatach dzieci przeniosą się w czasie, spróbują znaleźć miejsce swoich rówieśników w dawnej izbie góralskiej. Spróbujemy wyobrazić sobie jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, tabletów i grających zabawek. Poszukamy odpowiedzi na pytania czym bawiły się dzieci i czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić. Każdy z uczestników zajęć wykona własną eko-zabawkę z materiałów, które na co dzień możemy znaleźć w naszych domach.

Zdjęcie laleczki zrobionej z drewnianej łyżki

BAJKI I LEGENDY TATRZAŃSKIE

Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I-IV szkoły podstawowej

Czas trwania: 1-1,5 godz.

Kim byli bohaterowie podhalańskich legend? Jakie opowieści wypełniały góralskie izby w długie zimowe wieczory? Czy tylko dzieci słuchały bajek? Zapraszamy na  opowieści o zbójnickich skarbach, bajki góralskie i legendy o tatrzańskich szczytach. Na zajęciach dzieci dowiedzą się czym jest gawęda, kto był najsłynniejszym podhalańskim gawędziarzem i sprawdzą czy łatwo zrozumieć bajki pisane gwarą góralską. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają własne kukiełki inspirowane bohaterami opowieści.

Na ilustracji widzimy kilkunastu rycerzy śpiących w tatrzańskiej jaskini, króla oraz górala. Góral wygląda na zaskoczonego i lekko przestraszonego tym, kogo zobaczył w jaskini.

ROŚLINNE PODPISY – PIECZĄTKI INSPIROWANE TATRZAŃSKĄ NATURĄ I STYLEM ZAKOPIAŃSKIM

Warsztaty polecane dla: klas I-IV szkoły podstawowej

Czas trwania: 1,5- 2 godz.

Przyroda tatrzańska kojarzona jest przede wszystkim z różnorodną roślinnością, która zdobi m.in. górskie granie oraz niżej położone malownicze doliny. Ich formy i kształty od wieków inspirują artystów do tworzenia rozmaitych dzieł. Podczas lekcji dowiecie się co wspólnego ma lilia złotogłów ze szczytem dachu typowego podhalańskiego domu, co to jest sosręb i pazdur, zapoznacie się z niesamowicie ciekawą postacią Stanisława Witkiewicza.

W drugiej części lekcji uczestnicy wykonają własną pieczątkę, która może być narzędziem do dalszej pracy twórczej lub sposobem na oryginalny podpis.

Roślinne podpisy, czyli pieczątki inspirowane tatrzańską Naturą i motywami botanicznymi stosowanymi w zdobnictwie stylu zakopiańskiego

FIRMA PORTRETOWA S. I. WITKIEWICZ

Warsztaty polecane dla: klas I-VIII szkoły podstawowej

Czas trwania: 1,5-2 godz.

Podczas spotkania będzie można poznać historię tworzenia portretów przez jednego ze znakomitych twórców oraz nietuzinkowych artystów jakim był Stanisław Ignacy Witkiewicz znany jako Witkacy. Uczestnicy zapoznają się z Regulaminem Firmy Portretowej “S.I. Witkiewicz”, dowiedzą się ile czasu spędzał Witkacy tworząc różne rodzaje portretów, które portrety były najdroższe i w jakiej sytuacji klient płacił  tylko 1/3 ceny. W drugiej części zajęćspróbują  sami wykonać portret typu A, B, B+d, D.

Obraz S. I. Witkiewicza, portret kobiety

GRA EDUKACYJNA

“ZBÓJNICKIM TROPEM”

Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe zespoły będą rozwiązywać zagadki na wystawie stałej w Galerii Sztuki w willi Oksza. Tematem przewodnim będzie zbójnictwo. Dzieci dowiedzą się na kogo napadali zbójnicy, kto zostawał zbójnikiem oraz kim byli najsłynniejsi harnasie. Poznają także jakie zasady stosowali zbójnicy podczas napadów i podziału łupów. Gra będzie okazją do wspólnej zabawy połączonej ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności.

Lekcja polecana dla: klas IV-VI szkół podstawowych

Czas trwania: 1 godz.

Koszt: 10 zł/os.

Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl

Pocztówka Święto Gór w Zakopanem, 4 sierpnia do 11 sierpnia 1935 roku

Wpisz szukane wyrażenie