Informacje o dostępności – Willa Oksza

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

 

DOJAZD DO GALERII

Filia Muzeum Tatrzańskiego, którą stanowi Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza znajduje się w Zakopanem przy ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25. Przy Galerii znajduje się przystanek autobusowy/busów pn. Parcele Urzędnicze, gdzie kursują linie: 11 Krzeptówki – Rejon Dworców – Cyrhla, 14 Harenda – Rejon Dworców – Olcza, busy prywatnych przewoźników kursujące z Rejonu Dworców w kierunku Olczy, Kuźnic i Morskiego Oka. Osoby planujące wizytę w Muzeum mogą umówić się z asystentem, który pomoże pokonać dystans dzielący instytucję od najbliższego punktu komunikacyjnego (przystanek Parcele Urzędnicze, odległość 10 m, czas przejścia 1 min). Szczegółowych informacji o możliwości zwiedzania Muzeum przez osoby z niepełnosprawnością udziela Dział Edukacji, nr kontaktowy: 533 925 111, możliwy jest kontakt sms-owy.

Dla zwiedzających udostępnione są dwie kondygnacje na których znajdują się:

parter: korytarz, część sanitarna, hol wejściowy, kasa, szatnia oraz przestrzeń ekspozycyjna;

1 piętro: przestrzeń ekspozycyjna z funkcją edukacyjną lub konferencyjną.

Budynek nie jest wyposażony w windę, przez co osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą zwiedzać tylko parter (możliwość skorzystania ze schodołazu).

OTOCZENIE GALERII

Teren na którym zlokalizowany jest budynek, usytułowany przy głównej drodze, z wyznaczonym chodnikiem dla ruchu pieszego. Teren ogrodzony jest bramą wjazdową i furtką wejściową, prowadzącą ok. 300 m, wewnętrzną drogą do budynku.

Na placu za budynkiem znajdują się miejsca parkingowe oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnością. Nawierzchnia wokół budynku wyłożona jest kostką granitową z głębokimi odstępami co stanowi utrudnienie dla osób poruszających się na wózku.

Wejście główne znajduje się z tyłu budynku, w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu. Drzwi wejściowe do budynku są dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, aby uzyskać wymagany wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, konieczne jest otwarcie dwóch skrzydeł drzwiowych. Do drzwi prowadzi ok. 9 metrowej długości podjazd z płaskiego, utwardzonego betonem kamienia o nachyleniu 3,6 %. Drzwi wejściowe mają próg, który nie jest zniwelowany najazdem. Zachowana jest przestrzeń manewrowa przed wejściem o wymiarach 150 x 150 cm, na której znajduje się wycieraczka.

PRZESTRZEŃ W GALERII

Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się długi korytarz z drewnianymi ławami i dwoma rzędami wieszaków (na wyższym i niższym poziomie), prowadzący pierwszym wejściem do kasy i przestrzeni ekspozycyjnych oraz drugim wejściem do części sanitarnej, gdzie znajdują się toalety ogólnodostępne oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Drzwi prowadzące do kasy i przestrzeni ekspozycyjnej są dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, aby uzyskać wymagany, wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, konieczne jest otwarcie dwóch skrzydeł drzwiowych. Wejście do przestrzeni sanitarnej oznaczone jest, umieszonymi prostopadle do ściany piktogramami. Z parteru na pierwsze piętro prowadzą drewniane schody łamane, bez oznaczeń kontrastowych i fakturowych, wyposażone w barierkę. Kasa wyposażona jest w dwupoziomową ladę, która umożliwia obsługę osób dorosłych, dzieci a także osób poruszających się na wózku. Konstrukcja lady nie zawiera jednak wnęki na nogi. W pomieszczeniu znajduje się powierzchnia manewrowa dla osoby poruszającej się na wózku o powierzchni nie mniejszej niż 150 x 150 cm.

Pomieszczenie sanitarne ogólnodostępne oraz pomieszczenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, znajdują się na parterze budynku. Toaleta dostępna oznaczona jest właściwym piktogramem, ale nie posiada bezpośredniego wejścia z korytarza.

Pomieszczenie toalety posiada wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: powierzchnie manewrową nie mniejszą niż 150 x 150 cm, pochwyty po lewej i prawej stronie odpowiednio przystosowanej muszli klozetowej oraz umywalki, lustro zamontowane na właściwej wysokości, baterię lekarską, otwarty kosz na odpady, zamek możliwy do zamknięcia od środka i otwarcia od zewnątrz. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak dla małych dzieci. Haczyk na ubrania zamontowany jest na wysokości dostosowanej dla osoby na wózku i niskiego wzrostu.

Przestrzeń wystawiennicza znajduje się na parterze, gdzie prezentowana jest wystawa stała oraz na pierwszym piętrze budynku, która została dostosowana do potrzeb prezentacji wystaw czasowych. Na obu kondygnacjach pomiędzy niektórymi salami wystawowymi, umieszczone są progi różnej wysokości.

Wpisz szukane wyrażenie