Kolekcja. Sztuka współczesna w Muzeum Tatrzańskim

Wystawa ta jest wyborem z dotychczasowych zakupów dzieł sztuki, dokonanych przez Muzeum Tatrzańskie. Na wystawie znajdują się prace takich artystów jak: Edward Dwurnik, Jan Dziaczkowski, Zygmunt Januszewski, Kamil Kuskowski, Zbigniew Rogalski, Daniel Rumiancew, Zygmunt Rytka, Magdalena Ciszewska-Rząsa, Wilhelm Sasnal, Karol Szostak, Andrzej Tobis, Władysław Werner.

Motywem przewodnim nowej wystawy jest krajobraz. Niektóre jego wizerunki są dosłowne, wręcz dokumentacyjne np. wybór z fotogramów Władysława Wernera, „Panorama z Miedzianego” Daniela Rumiancewa czy też cykl „Las Chałubińskich” Magdy Rząsy. Większość z nich interpretuje tatrzański/podhalański fantazmat. Prezentowane będą rysunki Edwarda Dwurnika z lata 1968 roku, które spędzał wraz z żoną w Jurgowie, wariacje na temat tatrzańskiego krajobrazu Daniela Rumiancewa, ale także prace o charakterze konceptualnym – Zygmunta Rytki oraz krytycznym – obraz Wilhelma Sasnala Góralszczyzna.

Każda z prac może być interpretowana na wiele sposób. „Las Chałubińskich” jest zarówno liryczną dokumentacją, jak również pracą, kierującą uwagę na kwestie związane z ekologią i szacunkiem do dziedzictwa przyrodniczego. Podobnie jak seria tatrzańskich panoram zasnutych smogiem, zrealizowanych przez Kamila Kuskowskiego. Jednocześnie zgromadzone prace odnoszą się do ikonicznych obiektów przedstawiających Tatry i nasz region, które znajdują się w naszej muzealnej kolekcji.

Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego, ul. Jagiellońska 18 b