Co nowego w muzeum?

Premiera filmu pt. „Boże Narodzenie”

Premiera filmu pt. „Boże Narodzenie”

Wraz z życzeniami świątecznymi zachęcamy serdecznie do wspólnego oglądania premiery filmu pt. „Boże Narodzenie”. Zapraszamy już 25 grudnia o godzinie 17.00 na Facebook Muzeum Tatrzańskiego.

Film został zrealizowany w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 i Funduszy Europejskich „Zakopiańskie Centrum Dokumentacji Dziedzictwa Niematerialnego”.

Wojciech Majewski, reżyser, scenarzysta i producent tak wspominają realizację filmu: Wigilia i Dzień Bożego Narodzenia na zawsze zostaje w pamięci jako szczególny dzień, tak ważny dla naszej kultury.

Liczne moje rozmowy z Kubą Szpilką, antropologiem z Zakopanego, współscenarzystą cyklu 9 filmów o współczesnej kulturze Podtatrza, sprawiły, że odcinek pt. „Boże Narodzenie” jest dla mnie szczególny pod względem realizacji.

Razem z Marcinem Wojtulewiczem, reżyserem i scenarzystą, zostaliśmy zaproszeni na tradycyjną kolację wigilijną, w której uczestniczyły wszystkie pokolenia rodziny Państwa Gąsieniców-Giewontów, która kultywuje stare obyczaje. Tam, w domu gospodarzy, robiliśmy zdjęcia w dniu Wigilii Bożego Narodzenia.

Cały cykl był zadaniem, które pozwoliło nam zarejestrować współczesność Podhala, tak szybko zmieniającego się wraz z całym światem.

Staraliśmy się uchwycić ważne chwile w życiu każdej społeczności, takie jak wesele, pogrzeb, chrzest i inne istotne wydarzenia.

Podczas premierowej projekcji filmu będzie można ogrzać się w domowym cieple rodziny Gąsieniców- Giewontów, depozytariuszy tradycji góralskiej.

Reżyseria: Marcin Wojtulewicz i Wojciech Majewski

Scenariusz: Jakub Szpilka i Marcin Wojtulewicz

Producent: Muzeum Tatrzańskie, Fundacja Kręgi Sztuki

Wpisz szukane wyrażenie