W BLISKOŚCI. KOSMOS

Grafika spódnicy i tekst: UBIORY LUDOWE W ZBIOR ACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO
Data otwarcia: 16/06/2024
Data zamknięcia: 15/09/2024

Wystawa W BLISKOŚCI. KOSMOS

Małgorzata Markiewicz

W ramach wydarzenia LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Muzeum Tatrzańskie powstało jako regionalna placówka, która miała gromadzić zarówno okazy przyrodnicze jak też i artefakty etnograficzne. Z czasem do kolekcji dołączyły także prace artystów, związanych z naszym regionem.

Kolekcja ubioru ludowego, która rozwijała się w naszym Muzeum od 1889 roku, jest największym zbiorem eksponatów etnograficznych zgromadzonych w tej instytucji, liczy niemal 2500 przedmiotów. W tym roku stała się ona głównym bohaterem cyklu wystaw „Lekcje z kolekcji”. W poszczególnych filiach Muzeum Tatrzańskiego mogą Państwo znaleźć prezentacje elementów ubioru ludowego z Podhala, Spisza czy Czorsztyna. W Galerii Władysława Hasiora zapraszamy do poznania tego wyjątkowego zasobu w inny sposób.

W marcu 2023 roku zaprosiliśmy do współpracy z Muzeum artystkę Małgorzatę Markiewicz, która tworzy prace – rzeźby – instalacje z włóczki, tkanin, ubrań. Przeglądając publikacje na temat ubiorów ludowych, a także studiując eksponaty w muzealnym magazynie, twórczyni zwracała uwagę na detale oraz „cielesną bliskość surowych materiałów”. Wybrała kilka obiektów, które szczególnie ją zainteresowały i stały się inspiracją do realizacji prac, które mogą Państwo oglądać w Galerii Władysława Hasiora.

Twórcza przestrzeń dawnej pracowni zakopiańskiego artysty przez kilka miesięcy była miejscem pracy Małgorzaty Markiewicz. Powstały w niej obiekty, które nawiązują do muzealnej kolekcji. Na wysokich galeryjnych oknach zawisły makramy w formie strzępków z góralskich chust. W jednym z narożników sali ekspozycyjnej artystka utkała wełnianą narośl, którą zdobią grube frędzle, przypominające te z pasterskich toreb. Na wiklinowym stelażu wisi szeroka płócienna spódnica, na której artystka wyszyła fragmenty góralskich przyśpiewek. Zaimpregnowane tłuszczem zabytkowe filcowe kapelusze stały się przyczynkiem do stworzenia instalacji – górskiego krajobrazu. Wreszcie zasłona uszyta z resztek lnu, pokazuje szacunek do materiału, troskę o jego jak najlepsze wykorzystanie. Współczesnym realizacjom towarzyszą muzealne eksponaty z etnograficznej kolekcji.

Małgorzata Markiewicz kieruje naszą uwagę na związek człowieka z naturą, ale także na potrzebę poznania i zbadania tego, co było przed nami. „Uważne przyglądanie się kolekcji w dużym przybliżeniu oraz przy użyciu nie tylko zmysłu wzroku, ale też dotyku i zapachu, jest do tego świetną okazją. (…) w obecnych czasach Natura i Kultura splotły się nierozerwalnie w wielkim natężeniu, co zmieniło dynamikę tej relacji. Z tego powodu trzeba szukać nowych sposobów bycia w świecie, opartych nie na dominacji i kolonizacji, a raczej na trosce i szacunku. Dlatego w swojej realizacji pochylam się nad wełną, skórami, płótnem samodziałowym, tłuszczem, w bliskości zwierząt i roślin, która polega nie na wykorzystywaniu ich, ale byciu z nimi we wzajemnym szacunku i spleceniu”.

Artystka Małgorzata Markiewicz
Kuratorka Julita Dembowska

 

Wystawę można oglądać do 15 września 2024 r. w Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

LIPIEC

12 lipca (piątek)

godz. 18.00

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Spotkanie z fotografem Pawłem Bownikiem

Wydarzenie z cyklu Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

zewnętrzna drewniana elewacja Galerii Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora

Godziny otwarcia:

środa: nieczynne
poniedziałek, wtorek, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00
piątek, sobota: 11:00 – 19:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 16 zł
bilet ulgowy 8 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA
bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 8 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 9 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Dniem nieodpłatnego wstępu na wystawy stałe jest czwartek.

Wpisz szukane wyrażenie