Zbierało się fajne towarzystwo

Galeria Sztuki w willi Oksza

Godziny otwarcia:

NIECZYNNE 8.06.2023 (CZWARTEK)

poniedziałek: nieczynne
wtorek, środa, czwartek, niedziela: 9:00 – 17:00
piątek, sobota: 11:00 – 19:00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

Cennik:

EKSPOZYCJA STAŁA I CZASOWA
bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł

EKSPOZYCJA STAŁA
bilet normalny 16 zł
bilet ulgowy 8 zł

EKSPOZYCJA CZASOWA
bilet normalny 10 zł
bilet ulgowy 5 zł

KARTA DUŻEJ RODZINY
bilet na wystawy dostępne w filii dla 1 osoby 8 zł

BILET CAŁODZIENNY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 49 zł
bilet ulgowy 24 zł

BILET TYGODNIOWY ŁĄCZONY DO WSZYSTKICH OTWARTYCH FILII
bilet normalny 65 zł
bilet ulgowy 32 zł

GRUPOWY
min. 15 os., wszystkie wystawy dostępne w filii, na każde 15 os. 1 opiekun gratis
bilet za 1 os. 9 zł

AUDIOPRZEWODNIK 5 zł

OPROWADZANIE 40 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Wstęp wolny w każdą niedzielę

Plakat czarno-białe zdjęcie z trzema osobami siedzącymi w zabytkowym samochodzie i dwoma mężczyznami stojącymi obok, jeden z nich to Witkiewicz, na niebieskim tle na górze logo Muzeum Tatrzańskie oraz tekst: wystawa "Zbierało się fajne towarzystwo" 25 marca - 25 czerwca Galeria Sztuki w willi Oksza, filii Muzeum Tatrzańskiego, Zakopane ul. Zamoyskiego 25 https://muzeumtatrzanskie.pl na dole logotypy

Zakopane w dwudziestoleciu międzywojennym było nazywane zimową i letnią stolicą Polski. Przyjeżdżali tu kuracjusze, taternicy, narciarze, a także śmietanka towarzyska – z artystami na czele. Miasto tętniło życiem kulturalnym i towarzyskim, wciągało ludzi sztuki swym „demonizmem”. Niektórzy przyjeżdżali tu tylko na chwilę, a zostawali na lata. Miejsca, w których się spotykali obrosły legendami i anegdotami. Kornel Makuszyński pisał więc, że Zakopane, jak ogólnie wiadomo, jest to wieś, leżąca na wielkiej drodze od „Trzaski” do „Karpowicza[1].

Rafał Malczewski w swych wspomnieniach ugruntował „mit Zakopanego” – wyjątkowego miejsca o niepowtarzalnej aurze – i jak sam pisał: zbierało się tam wcale fajne towarzystwo, co prawda nie wszyscy byli łazikami górskimi; schodziło się bractwo od liny i czekana, artyści, pijacy, uczeni, prorocy i wariaci [2].

Wystawa czasowa w Galerii Sztuki w willi Oksza, poprzez oryginale artefakty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, fotografie i archiwalia, wprowadzi widzów w klimat Zakopanego sprzed stu lat. Do współpracy zaprosiliśmy również Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Utalentowana młodzież ukaże w swych pracach, jak wygląda życie artystyczne Zakopanego lat dwudziestych, ale XXI wieku – ich Zakopane.

[1] Kornel Makuszyński, „Gniazdo słońca” i inne felietony zakopiańskie

[2] Rafał Malczewski, Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego

Panowie i panie siedzą przy stolikach pod parasolami przed Hotelem Bristol i popijają herbatę, czarnobiała fotografia

Wpisz szukane wyrażenie