Miejsce pierwszego pobytu Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Interesujące informacje na temat położenia i charakteru „domku Staszeczka” znajdujemy w liście Tytusa Chałubińskiego do Aleksandra Balickiego z 10 sierpnia 1973 roku, w którym czytamy: […] Zajmujemy całą…
Myśl o budowie własnej willi musiała przyświecać Chałubińskiemu jeszcze z końcem lat 70. XIX wieku, skoro w 1879 roku zakupił od Ludwiga Eichborna parcelę o nazwie „Swoboda”, obejmującą znaczny obszar w rejonie dzisiejszych ulic: Zamoyskiego…
Kolejne miejsce bardzo ważne dla Chałubińskiego to willa „Jadwiniówka” wzniesiona dla córki Jadwigi w 1885 r. Był to jedyny budynek w Zakopanem, obcy ludowej tradycji, na który zwrócił uwagę Stanisław Witkiewicz w reportażu literackim Na…
Historia powstania pomnika Tytusa Chałubińskiego w parku Zakładu Wodoleczniczego dra Andrzeja Chramca nie jest całkowicie nieznana. Na początku czerwca 1901 roku ustawiono pomnik Chałubińskiego w ogrodzie Zakładu Wodoleczniczego dra Chramca. Wcześniej, jeszcze w grudniu 1900…
Dzieje wzniesienia drewnianego budynku muzealnego związane są z założeniem Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego oraz początkami stylu zakopiańskiego. Konieczność budowy gmachu muzealnego uchwalono na zgromadzeniu członków założycieli Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego, które odbyło się 3…
Ważną pamiątką związaną z Tytusem Chałubińskim jest kościół parafialny pw. Świętej Rodziny . Pomysł budowy nowego murowanego kościoła parafialnego zrodził się w latach 70. XIX stulecia z inicjatywy księdza Józefa Stolarczyka i doktora Tytusa Chałubińskiego.…
Elżbieta z Krzywickich Bończa-Tomaszewska opisała uroczystość poświęcenia krzyża dwadzieścia siedem lat po tym wydarzeniu: W roku 1873 pamiętam nasz przyjazd do Zakopanego. Cóż to za różnorodne były wrażenia ! Dr. Chałubiński bywał nieraz do łez…
Znaczącym miejscem związanym z Tytusem Chałubińskim jest murowany gmach Muzeum Tatrzańskiego. Historia jego budowy jest stosunkowo dobrze znana. Koncepcja architektoniczna nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego autorstwa Witkiewicza powstała w 1913 r., a na jej podstawie projekt…
Pierwsze próby uczczenia Tytusa Chałubińskiego pomnikiem ufundowanym przez społeczeństwo sięgają roku 1897, kiedy to — na wniosek Wojciecha Roja — Rada Gminy uchwaliła, że będzie corocznie odkładać na ten cel 100 koron. W roku 1899…