Tatrzańskie wyprawy doktora Tytusa Chałubińskiego


W środku Tytus Chałubiński, od lewej stoi Szymon Tatar starszy, obok Józef Sieczka i Jan Alfons Surzycki. Siedzą od lewej Józef Śliwa, Wojciech Roj, Maciej Sieczka. Ok 1875.

Wyprawy górskie organizowane przez Tytusa Chałubińskiego do dnia dzisiejszego cieszą się wielką sławą. Jedną z takich wycieczek opisał sam doktor Chałubiński, w jedynej swojej powieści pod tytułem „Sześć dni w Tatrach: wycieczka bez programu”. Na temat tych wypraw powstało też wiele opowiadań, legend i publikacji naukowych. Do jeden z najsławniejszych tego typu ekskursji możemy zaliczyć, wycieczkę Tytusa Chałubińskiego razem z belgijskimi parlamentarzystami latem 1882 roku. Jednym z nich był Charles Buls burmistrz Brukseli i jego przyjaciel prezydent Belgijskiej Izby Deputowanych Auguste Couvreur. Wyprawie towarzyszył też znany artysta Wojciech Kossak, który bardzo chętnie w swoich spisanych wspomnieniach (1912) opisuje te wyprawy. Wyprawa ta odbyła się 1-3 sierpnia 1882 roku oraz kolejna 13-15 sierpnia 1882, która wyruszyła z domu Antoniego Kocyana z Orawic.

Siedzi z lewej August Couvreur, obok Antoni Kocjan, na ziemi siedzi Charles Buls, drugi z lewej stroi Wojciech Kossak. Pierwszy z prawej przewodnik Wojciech Ślimak, w środku przewodnik Jan Gronikowski (Orawice 13 sierpnia 1882).

1-3 sierpnia

Zobacz mapę

13-15 sierpnia

Zobacz mapę