AKTUALNOŚCI: CO NOWEGO W MUZEUM?
-
06
Sty
FERIE Z MUZEUM TATRZAŃSKIM 15 STYCZNIA – 23 LUTEGO 2018
W poniedziałki o godz. 11:00 (15, 22, 29 stycznia, 5, 12, 19 lutego) Warsztaty rodzinne: „Oko sowy – czyli mądrość natury” Natura rządzi się
-
28
Gru
SPOTKANIE TOWARZYSTWA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO
Zarząd Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza na walne zebranie sprawozdawczo – wyborcze. Obrady przewidziane są na 12 stycznia 2018
-
29
Gru
URODZINY TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO
29 grudnia przypada 197 rocznica urodzin patrona i dobroczyńcy Muzeum Tatrzańskiego Tytusa Chałubińskiego. Była to wielka postać, znana i poważana zarówno w Warszawie jak i
-
21
Gru
NIE TYLKO WITKIEWICZOWIE
Bardzo miło nam poinformować, że w ostatnim czasie ukazała się pod patronatem Muzeum Tatrzańskiego książka Elżbiety Witkiewicz-Schiele „Nie tylko Witkiewiczowie”. Zachęcamy do lektury! Książka Elżbiety
-
12
Gru
„ANIOŁ I SYN” – PRZYGOTOWANIA DO WYSTAWY NA LITWIE
„Anioł i Syn” na Litwie – najnowszy wspólny projekt Muzeum Tatrzańskiego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Stefana Okołowicza. Od listopada 2017 roku trwają prace przygotowawcze do
-
08
Gru
NOT.FOT. NOTATNIK FOTOGRAFICZNY WŁADYSŁAWA HASIORA VOL. 4
Czwarty zeszyt magazynu „NOT.FOT.” dedykowany jest fotografiom dokumentującym akcje plenerowe i płonące rzeźby Władysława Hasiora. W jednym z filmów poświęconych twórczości artysty pada zgrabne określenie
-
11
Gru
MUZEUM TATRZAŃSKIE NA GÓRSKIM SZLAKU!
Niezwykłe archiwalne zdjęcia schronisk tatrzańskich ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego są prezentowane w tatrzańskich schroniskach. Obecnie plansze z fotografiami można oglądać w Murowańcu – w Schronisku
-
05
Gru
KULTURA WRAŻLIWA
Bardzo miło nam poinformować, iż Muzeum Tatrzańskie otrzymało dwa Świadectwa Dostępności za dostosowanie obiektów i oferty do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchu zgodnie z Wytycznymi
-
23:59
WYSTAWA CZASOWA – DIALOG Z AWANGARDĄ
10 stycznia 2018Awangarda, czyli zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu. Po I wojnie światowej rozwijała się ona bujnie w krajach europejskich. Twórcy awangardy odrzucali dorobek kulturowy i…
23:59
WYSTAWA NA LITWIE – BRONISŁAW PIŁSUDSKI (1866-1918). ETNOGRAF I MUZEALNIK
10 stycznia 2018W czwartek (16 listopada) w Muzeum Pałacu Radziwiłłów w Wilnie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Bronisław Piłsudski (1866-1918) Etnograf i Muzealnik″. W wernisażu uczestniczyli m.in. ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, przedstawiciele Ambasady Japońskiej na Litwie, dyrektor Litewskiego Muzeum Sztuki…
23:59
WYSTAWA CZASOWA – MUZEUM TATRZAŃSKIE NA GÓRSKIM SZLAKU!
10 stycznia 2018Niezwykłe archiwalne zdjęcia schronisk tatrzańskich ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego są prezentowane w tatrzańskich schroniskach. Obecnie plansze z fotografiami można oglądać w Schronisku nad Morskim Okiem i w Schronisku PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Zapraszamy na mały odpoczynek podczas górskich wędrówek!
23:59
WYSTAWA CZASOWA – WYSTAWA KARYKATUR KAZIMIERZA SICHULSKIEGO Z KOLEKCJI STANISŁAWA KARPOWICZA
10 stycznia 2018Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul Kościeliska 18 Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę karykatur Kazimierza Sichulskiego z kolekcji Stanisława Karpowicza, wykonanych w latach 1914-1916, przedstawiających wybitnych Polaków związanych ze środowiskiem zakopiańskim. Kolekcja prezentowana jest w…
NASZE FILIE
-
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Willa Koliba – pierwszy dom w stylu zakopiańskim wybudowany według projektu Stanisława Witkiewicza – położona jest przy ulicy Kościeliskiej, najstarszej ulicy Zakopanego, gdzie co krok…
Galeria Władysława Hasiora
Jest autorską galerią prac artysty. Władysław Hasior urodził się w 1928 r. w Nowym Sączu, a w roku 1952 ukończył naukę w zakopiańskim Państwowym Liceum…
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Historia Okszy wpisana jest w dzieje stylu zakopiańskiego. Willa jest trzecim dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Jej projekt powstał w latach 1894–1895 dla Bronisławy…
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje
„Stała się rzecz dziwna, choć konsekwentnie wynikająca ze zmiany stosunków. Myśmy znaleźli górala w pysznej ozdobnej chacie, otoczonego artyzmem, który przezierał z każdego sprzętu, każdego…
Muzeum Kornela Makuszyńskiego
Muzeum Kornela Makuszyńskiego jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim po Kasprowiczowskiej Harendzie. Mieści się w willi „Opolanka”, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych…
Muzeum Powstania Chochołowskiego
Podhalańska wieś Chochołów ma bogatą, sięgającą początków XVI wieku historię. Pierwszym znanym dokumentem był przywilej na sołtystwo dziedziczne we wsi wydany przez króla Zygmunta III…
Dwór w Łopusznej
Jadąc z Nowego Targu w kierunku Czorsztyna warto odwiedzić pięknie położoną u stóp Gorców wieś Łopuszną, a w niej wstąpić do dworu, dawnej siedziby szlacheckich…
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze
Czarna Góra jest jedną z czternastu wsi polskiego Spisza; powstała na przełomie XVI i XVII wieku. W północnej części Czarnej Góry, w osiedlu zwanym „Zagóra”,…
Zagroda Sołtysów w Jurgowie
Jurgów jest najbardziej wysuniętą na południowy zachód wsią polskiego Spisza. W gęstej zabudowie wsi znaleźć można nieliczne drewniane zabytki budownictwa spiskiego oraz murowane domy z…
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego to cenny zabytek architektury w stylu zakopiańskim, zbudowany w latach 1913-1922 według wspólnych planów Stanisława Witkiewicza (elewacja) i Franciszka Mączyńskiego (projekt…
Galeria Sztuki na Kozińcu
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej willi „Pod Jedlami”, to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych…
O NAS
-
Historia Muzeum Tatrzańskiego
Idea założenia Muzeum Tatrzańskiego zrodziła się w roku 1888 w gronie przyjaciół Tytusa Chałubińskiego (1820-1889), którzy pragnęli uczcić jego zasługi jako odkrywcy wartości leczniczych Zakopanego, wybitnego warszawskiego lekarza, uczonego i społecznika, wielkiego miłośnika Tatr i góralszczyzny.
-
Kolekcje muzealne
Bogate kolekcje Muzeum Tatrzańskiego, założonego przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w roku 1889, to dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne. Część kolekcji eksponowana jest na wystawach stałych w gmachu głównym i filiach oraz na wystawach czasowych.
Edukacja
-
Efekty warsztatów
Zapraszamy szkoły podstawowe, gimnazja, licea, technika i szkoły zawodowe do wzięcia udziału w konkursie na komiks historyczny. Tematem komiksu są epizody zakopiańskie z życia Heleny Modrzejewskiej, Wandy Gentil-Tippenhauer, Witkacego lub Kornela Makuszyńskiego (do wyboru jedna postać).