Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Cennik:

Для всіх наших друзів з України
вхід до музею - 1 злотий.

Bilet normalny: 10 zł
Bilet ulgowy: 6 zł
Oprowadzanie: 30 zł
Karta dużej rodziny: 3 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych + max. 4 dzieci): 20 zł
Grupowy dla grup od 15 osób + 1 osoba dorosła gratis: 5 zł
Audioprzewodnik: 5 zł

UWAGA bilet łączony willa Koliba i Chałupa Gąsieniców-Sobczaków
normalny 22 zł
ulgowy 12 zł

MIESZKAŃCY GMIN: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Czarny Dunajec, Kościelisko, Nowy Targ, Miasto Nowy Targ, Miasto Zakopane, Poronin i Szaflary
bilet 1 zł

Wstęp wolny w każdą niedzielę

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: zamknięte
Wtorek – czwartek 9.00 – 17.00
Piątek – sobota 11.00 – 19.00
Niedziela 9.00 – 17.00

Ostatnie wejście – pół godziny przed zamknięciem filii

UWAGA!
W dniach 1-5 lutego 2023 roku filia nieczynna!

Adres:

Droga Do Rojów 6,
34-500 Zakopane

Telefon: +48 18 201 22 94
roje@muzeumtatrzanskie.pl

Wystawy:

obecne zdjęcie Muzeum na Rojach

Jest to pierwsza filia, którą Muzeum Tatrzańskie otwiera po przeprowadzonych pracach remontowo-budowalnych w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Dzięki dokonanej renowacji udało się, między innymi, wymienić mszenie budynku, pokryć dach nowym gontem, doprowadzić ogrzewanie w postaci geotermii, urządzić recepcję oraz zainstalować oświetlenie budynku. Wszystkie prace zostały wykonane tak, aby zwiedzanie było możliwe także dla osób niepełnosprawnych (dostosowano wejścia, toalety).

Przypominamy, że Muzeum Tatrzańskie realizuje projekt pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, którym objętych jest sześć drewnianych zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego.

Regulamin zwiedzania

Zaplanuj swoją wizytę!

Dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania przed wizytą w Muzeum sprawdź godziny otwarcia filii oraz zarezerwuj godzinę odwiedzin pod nr tel. 18 20 122 94. Przyjdź punktualnie, a nawet kilka minut przed wyznaczoną godziną. Pierwszeństwo wejścia do Muzeum mają osoby, które umówiły wizytę wcześniej. W miarę możliwości wpuszczane będą osoby nie posiadające rezerwacji.

Ograniczona ilość zwiedzających

Osoby wpuszczane są na ekspozycję pojedynczo. O możliwości wejścia kolejnej osoby na wystawę informuje personel Muzeum. Możliwe jest zwiedzanie w grupie składającej się maksymalnie z 3 osób (rodzina, wspólnie zamieszkujący, itp.).

Bądź cierpliwy, poczekaj

Ilość osób przebywających w na terenie Muzeum jest ograniczona. Bądź cierpliwy, jeśli trzeba będzie poczekać na wejście na ekspozycję, bądź do kolejnej sali.

Zachowaj odstęp 2 m

Zachowaj odstęp minimum 2 m od innych zwiedzających oraz od pracowników Muzeum.

Zakryj usta i nos

Wejście do Muzeum i zwiedzanie sal ekspozycyjnych możliwe jest tylko w czystych maseczkach zakrywających usta i nos (należy mieć własne maseczki). Dzieci do lat 4 są zwolnione z tego obowiązku.

Zadbaj o higienę rąk przed wejściem do Muzeum

Przed wejściem do Muzeum zdezynfekuj ręce płynem znajdującym się przy wejściu.

Rekomendujemy płatność bezgotówkową

Zalecamy dokonywanie płatności bezgotówkowej (kartą/telefonem). W przypadku dokonywania zakupu gotówką prosimy, w miarę możliwości, o płatność wyliczoną kwotą.

Zwiedzaj bezdotykowo

Poruszając się po Muzeum nie dotykaj eksponatów, wyłączników świateł, ścian, itp.

Dbajmy o bezpieczeństwo własne, innych zwiedzających i pracowników Muzeum

Jeżeli wykazujesz objawy chorobowe, masz gorączkę, kaszel, źle się czujesz bądź masz inne dolegliwości, zrezygnuj z przebywania w miejscach publicznych. Pracownicy Muzeum są zobowiązani dbać o bezpieczeństwo wszystkich zwiedzających nasze Muzeum. Stosuj się do wskazówek, zaleceń i komunikatów personelu Muzeum.

Odwiedź nas wirtualnie

Po wizycie w Muzeum, nie zapomnij odwiedzić naszej strony internetowej www.muzeumtatrzanskie.pl. Znajdź nas na Facebooku i Instagramie. To szansa na poszerzenie wiedzy, obejrzenie ciekawych materiałów multimedialnych.

„Stała się rzecz dziwna, choć konsekwentnie wynikająca ze zmiany stosunków. Myśmy znaleźli górala w pysznej ozdobnej chacie, otoczonego artyzmem, który przezierał z każdego sprzętu, każdego szczegółu pospolitego użytku. Jego chałupa była skarbnicą kultury dawnej, przechowanej przez ten lud, kultury, która wprawdzie żyła, ale nie rozwijała się, wskutek nieruchomości warunków ludowego życia. Była też skazana na konanie, na zanik i zdawała się czekać ocalenia, wołać o ratunek. Uratowaliśmy ją. Chata góralska wydała z siebie typ wyższego budownictwa…”
Stanisław Witkiewicz, Po latach, 1906

Zainteresowanie budownictwem i oryginalnym zdobnictwem podhalańskim rozwijało się stopniowo od początku XIX wieku, tak by u jego schyłku przybrać szczególnie na sile. Zbiegło się to w czasie z intensywnymi przemianami tradycyjnej kultury ludowej i jej stopniowym zanikiem.

W latach osiemdziesiątych XIX wieku, wśród odwiedzającej Zakopane w okresie letnim bądź coraz częściej osiedlającej się tu na stałe inteligencji budziły się zainteresowania ludoznawcze. Ich wynikiem było powstanie pierwszych kolekcji o charakterze etnograficznym. Miłośnicy kultury ludowej, a zarazem kolekcjonerzy: Róża Krasińska, Maria i Bronisław Dembowscy, Zygmunt Gnatowski, Bronisława Kondratowiczowa, przekonani o prapolskim pochodzeniu kultury górali podhalańskich, za swój patriotyczny obowiązek uważali zbieranie jej wytworów. Równolegle do tworzonych kolekcji i często w oparciu o nie prowadzono badania nad sztuką ludową, rzemiosłem i budownictwem. Ich efekt to między innymi cenne opracowania Władysława Matlakowskiego, które do dziś nie mają sobie równych: Budownictwo ludowe na Podhalu (1892) i Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu (1901). Z fascynacji kulturą Podhala i z chęci jej ocalenia zrodził się styl zakopiański, którego twórcą i propagatorem był Stanisław Witkiewicz.

1 lipca 2009 roku, w 120. rocznicę udostępnienia zbiorów zakopiańskiej publiczności, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego otworzyło kolejną filię ze stałą wystawą Styl zakopiański – inspiracje. Jej celem jest pokazanie korzeni stylu zakopiańskiego, którymi były: budownictwo ludowe, wyposażenie góralskich chałup, a także powstające końcem XIX wieku kolekcje etnograficzne, a zwłaszcza zbiór Marii i Bronisława Dembowskich.

Miejsce wystawy, chałupa – położona nieopodal słynnej z zabytkowej zabudowy ulicy Kościeliskiej, należąca w przeszłości do góralskiej rodziny Gąsieniców Sobczaków – to jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa ludowego w Zakopanem. Najstarsza jej część została wybudowana około 1830 roku, a jej stan obecny to efekt rozbudowy, która miała miejsce pod koniec XIX wieku.

Ekspozycja zorganizowana jest w dwóch izbach frontowej części chałupy. Izba czarna – w której w przeszłości koncentrowało się życie góralskiej rodziny, urządzona jest tak, jak izby w drugiej połowie XIX wieku, opisane przez Władysława Matlakowskiego i znane z rysunków i tekstów Stanisława Witkiewicza. Do jej wyposażenia wykorzystano najstarsze eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

W izbie białej – pełniącej w góralskiej chałupie rolę salonu – eksponowana jest kolekcja Marii i Bronisława Dembowskich, tworzona w latach 1886-1893, a następnie przekazana w darze Muzeum Tatrzańskiemu w 1922 roku. Ten zbiór blisko czterystu przedmiotów – obrazy na szkle, ceramika, łyżniki, rzeźba, strój, sprzęty pasterskie – odznaczających się ozdobną formą i bogatym zdobnictwem, był dla Stanisława Witkiewicza bezpośrednim źródłem inspiracji dla projektowanych przez niego w stylu zakopiańskim przedmiotów sztuki użytkowej. Pierwszy łyżnik z kolekcji został znaleziony przez Marię i Bronisława Dembowskich w 1886 roku w góralskiej chałupie na Furmanowej.

W szkicu Po latach (1906) Witkiewicz tak pisał:
„Szczęśliwa ręka, która z mroku chałupy wyniosła na blask słońca i myśli pierwszy łyżnik, zanieciła iskierkę z której, jak mówią górale ospaliła się wielga watra, której promienie sięgają do najdalszych zakątków Polski.”
Nowo zorganizowana filia oraz działające już od 1993 roku Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi „Koliba” przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem tworzą dydaktyczną całość, która pozwala prześledzić jak rodziła się koncepcja Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego, pierwszego narodowego stylu polskiego – od źródeł jego inspiracji po konkretne realizacje tak w architekturze jak i sztuce użytkowej.

Anna Kozak

Chałupa Gąsieniców Sobczaków – INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Muzeum Tatrzańskie Chałupa Gąsieniców Sobczaków znajduje się w Zakopanem przy ulicy Droga Do Rojów 6. Najbliższy przystanek autobusowy pn. Za Strugiem oddalony  jest ok. 300 m (5 min. drogi piechotą) od Muzeum, zatrzymują się tam:

Linia 11 Cyrhla – Rejon Dworców – Krzeptówki

Busy prywatnych przewoźników kursujące z Rejonu Dworców w kierunku Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej.

OTOCZENIE MUZEUM

Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych. Teren przed furtką wejściową pokryty jest nawierzchnią z kamienia łupanego. Od furtki do wejścia prowadzi chodnik a później podjazd z kamienia łamanego. Wejście do budynku ma próg, jednak jest on zniwelowany poprzez dodanie deski drewnianej, która umożliwia pokonanie przeszkody przez osoby poruszające się na wózkach. Drzwi posiadają wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, przestrzeń manewrowa przed drzwiami wejściowymi ma wymiary nie mniejsze niż 150 x 150 cm.

PRZESTRZEŃ W MUZEUM

Chałupa Gąsieniców Sobczaków to stara chałupa góralska z gankiem, składająca się, w części ekspozycyjnej, z sieni i dwóch izb, wyposażona w toaletę, osobne pomieszczenie obsługi z kasą i sklepikiem dla odwiedzających. Wszystkie pomieszczenia przeznaczone dla publiczności znajdują się na jednym poziomie (parterze). Użytkowe poddasze nie jest udostępnianie zwiedzających.

Do budynku można wejść także od tyłu (wejście dla obsługi), jednak jest to wejście do którego prowadzą schody. W tylnej części budynku, po lewej stronie, z bezpośrednim wejściem z sieni, znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu.

TOALETA

Toaleta jest oznakowana. W toalecie zapewniona jest przestrzeń manewrowa o wymiarach co najmniej 1,5 x 1,5 m.

Pomieszczenie toalety posiada podstawowe udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone jest w poręcze toaletowe, uchylne lustro, system alarmowo-przyzywowy. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak dla małych dzieci.

EKSPOZYCJA

W drzwiach wejściowych, jak i w środku budynku, pomiędzy salami wystawowymi, umieszczone są progi. Różnica wysokości została zniwelowana, w przypadku części z nich, poprzez montaż najazdowych, wyprofilowanych, trójkątnych desek, dzięki którym osoba poruszająca się na wózku ma możliwość przejechania przez próg. Deski zostały oznakowane, w miejscu łączenia z podłogą, kontrastowymi taśmami. Założone zostały zabezpieczanie przed przesuwaniem się desek, są one zapinane haczykami do ścian. W sieni rozłożone jest dekoracyjny dywanik.

Drzwi w budynku są szerokie, posiadają wolny od przeszkód prześwit szerokości nie mniejszej niż 90 cm. Drzwi te są jednak niskie, nie mają kontrastowego oznaczenia na górnej części framugi – stanowią utrudnienie dla osoby z niepełnosprawnością wzroku.

W chałupie brak jest tyflografiki z planem sytuacyjnym. Ekspozycja wyposażona jest w kilka obiektów dotykowych.

KASA

W chałupie znajduje się pomieszczenie dla obsługi pełniące funkcję kasy i sklepiku. Lada kasy znajduje się na prawidłowej wysokości od 70 – 80 cm, pod ladą nie ma miejsca na nogi osoby poruszającej się na wózku.

W pomieszczeniu znajduje się powierzchnia manewrowa dla osoby poruszającej się na wózku o powierzchni nie mniejszej niż 150 x 150 cm.

SZATNIA

Funkcję samoobsługowej szatni pełnią stylizowane, kute, haczyki zamontowane pod schodami prowadzącymi na poddasze.  Użytkowe poddasze nie jest udostępnione zwiedzającym.

Wpisz szukane wyrażenie