Muzea Otwarte

Muzeum Tatrzańskie w 2020 r. zakończyło pracę nad projektem pn. „ Muzea otwarte – rozszerzenie możliwości programowych instytucji pogranicza polsko-słowackiego” realizowanym w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projektem objęte zostało Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, filia Muzeum Tatrzańskiego. Celem działań jest przybliżenie bogactwa tego ważnego zabytku kultury materialnej Podhala jak i stylu zakopiańskiego. Wykonane materiały sensoryczne mają na celu rozwinięcie i wzmocnienie komunikacji z odbiorcami,  zwłaszcza z tymi ze szczególnymi potrzebami. Muzeum było Partnerem w projekcie  wraz z siedmioma  innymi instytucjami kultury:

Partner Wiodący – Wnioskodawca: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

 • P1 Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
 • P2 Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
 • P3 Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach
 • P4 Oravske muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava v Dolnom Kubine
  P5 Liptovske muzeum v Ruzomberku
 • P6 Orawski Park Etnograficzny w Zubrzcy Górnej

W ramach projektu powstały następujące realizacje:

I.

Tyflografiki pięciu portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego wraz z opisami w dwóch wersjach językowych: polskiej i słowackiej, przetłumaczonymi na alfabet Braille’a.

Wybrane prace na podstawie, których przygotowano tyflografiki to:

 • Portret Neny Stachurskiej, 1931, pastel na papierze brązowym welurowym
 • Portret Stefana Szumana, 1931, pastel na papierze szarym
 • Autoportret, 1930, pastel na papierze ciemnoszarym
 • Portret Stanisława Witkiewicza, 1907, węgiel na papierze
 • Portret Julity Fedorowicz, 1936, pastel na papierze ciemnoszarym

Tyflografika to wypukły rysunek, graficzne odwzorowanie i przedstawienie określonej rzeczywistości w odpowiednich proporcjach i skali. Takie odwzorowanie pozwala osobom z dysfunkcjami wzroku poznawać i rozumieć rzeczywistość.

Tyfloplany rzutów układu pomieszczeń willi Koliba – parter i piętro opisanych w dwóch wersjach językowych (polskiej i słowackiej, alfabet Braille’a).

Realizacja zadania: firma ALTIX

II.

Wykonanie czterech najważniejszych budynków zaprojektowanych w stylu zakopiańskim w formie wydrukowanych makiet 3d w skali 1:50. Każdy z obiektów posiada opis w dwóch wersjach językowych: polskim i słowackim i w alfabecie Braille’a. Realizacje te mają ułatwić osobom niewidzącym i słabowidzącym zapoznanie się z wyjątkowym i charakterystycznym stylem zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza. Zabytki wybrane do realizacji:

 • Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
 • Willa Koliba
 • Willa Oksza
 • Kaplica Najświętszego Serca Jezusowego na Jaszczurówce

Realizacja zadania: firma AvoCADo Katarzyna Rybak

 

III.

Wykonanie replik drewnianych narzędzi pasterskich, drewnianych tablic z ornamentami podhalańskimi, drewniane klocki i puzzle edukacyjne o tematyce stylu zakopiańskiego.

Realizacja zadania: pracownia artystyczna Artspektrum Wojciech Łacek

 

IV.

Słuchowisko wybranych fragmentów utworu literackiego pt. „Na Przełęczy” Stanisława Witkiewicza w polskiej i słowackiej wersji językowej. Nagrania możliwe są do odsłuchania na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego (zakładka Edukacja- Multimedia)

Realizacja zadania: Teatr im. St. Witkiewicza w Zakopanem – wersja polska,

Robert Schmidt TouristGuide – wersja słowacka

Nagrania dostępne https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/multimedia/

 

V.

Wykonanie audiodeskrypcji do tyflografik portretów Witkacego, tyflomap willi Koliba, czterech makiet budynków zaprojektowanych w stylu zakopiańskim – teksty w wersji polskiej i słowackiej.

Wykonanie zadania: Movitech Łukasz Marzec

 

VI.

Wykonanie aplikacji mobilnej pozwalającej na zapoznanie się z wystawą stałą Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Jest to system multimedialny z audiodeskrypcją e-narzędzie wraz z systemem zarządzania treścią CMS. Aplikacja dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i słowackiej. Ponadto zawiera udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu (audiodeskrypcja i PJM). Do pobrania w AppStore i Google Play.

Wykonawca zadania: Audiotour Michał Krynicki

 

Okres realizacji projektu: 2018-2020

Koordynator projektu: Aleksandra Michalska

Wartość projektu: 3 176 919,31 euro

Wartość projektu (w części dotyczącej Muzeum Tatrzańskiego  im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem): 146 218, 35 euro

Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 85% kosztów kwalifikowalnych dofinansowane w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Muzea Otwarte, Interreg Polska-Słowacja, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
MAŁOPOLSKA, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Muzeum Tatrzańskie, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Wpisz szukane wyrażenie