„ANIOŁ I SYN” – PRZYGOTOWANIA DO WYSTAWY NA LITWIE

„Anioł i Syn” na Litwie – najnowszy wspólny projekt Muzeum Tatrzańskiego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Stefana Okołowicza. Od listopada 2017 roku trwają prace przygotowawcze do drugiej odsłony wystawy poświęconej relacji wybitnych artystów: ojca – Stanisława Witkiewicza i syna – Witkacego.

Wystawa „Anioł i Syn” przygotowana została przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem w 2015 roku z okazji podwójnej rocznicy związanej z rodziną Witkiewiczów: 100 lat od śmierci Stanisława Witkiewicza ojca (1851–1915), malarza, krytyka, autora wielu monografii znanych malarzy, twórcy stylu zakopiańskiego, oraz 130 lat od narodzin jego syna, Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego (1885–1939). Kuratorem wystawy był wybitny witkacolog Stefan Okołowicz.

Tematem wystawy jest relacja duchowa i artystyczna ojca i syna Witkiewiczów. O wyjątkowości tej relacji świadczą notatki, fotografie i listy przepełnione troską i czułością. Odkrywają one uczuciową i intelektualną więź łączącą ojca i syna. Wzruszają własnoręcznie zrobione zabawki, akwarelki z żołnierzykami malowanymi dla syna, rysunki tworzone w odpowiedzi na fascynacje młodego Witkiewicza koleją. Poprzez inny styl malowania uwidacznia się niezależność artystyczna dwóch osobowości, ale jednocześnie kilkadziesiąt lat wspólnego egzystowania odcisnęło piętno na tworzonych przez nich dziełach.

Kolejna odsłona wystawy, pod kuratorską pieczą Stefana Okołowicza, będzie miała miejsce w roku 2018 w Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa w Kownie. W roku 2017 prace obejmują przygotowanie koncepcji wystawy oraz stworzenie broszury do wystawy w języku litewskim.

Projekt możliwy do realizacji dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie. http://culture.pl/