ZAKOŃCZENIE PROJEKTU DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ I WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
Z ogromną radością informujemy, że zakończyło się jedno z największych przedsięwzięć realizowanych przez Muzeum Tatrzańskie w ostatnich latach. Wraz z końcem 2020 roku Muzeum Tatrzańskie zakończyło realizację projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury) pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”. Realizacja projektu rozpoczęła się w roku 2014, a projektem objęte były następujące filie Muzeum Tatrzańskiego:
Galeria Władysława Hasiora
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze
Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Prace remontowo-konserwatorskie realizowane w ramach projektu dobiegły już końca. Zewnętrzne prace konserwatorskie obejmowały m.in. wymianę gontów wraz z impregnacją, wzmocnienie fundamentów, odświeżenie elewacji budynków oraz ocieplenie. W ramach prac wewnętrznych przede wszystkim odświeżona została przestrzeń wystawiennicza we wszystkich filiach. W największym stopniu jednak zmodernizowana i powiększona została przestrzeń ekspozycyjna w willi Koliba, gdzie przeprowadzono aranżację nowej wystawy stałej wyposażonej w multimedia. Przeprowadzono także remont pomieszczeń piwnicznych oraz przestrzeni magazynowej.
W ramach prac wewnętrznych we wszystkich drewnianych filiach Muzeum Tatrzańskiego powstały nowe, utrzymane w jednym stylu recepcje, szatnie oraz toalety. Wszystkie muzea zostały wyposażone w audio przewodniki w języku polskim i angielskim dostępne dla zwiedzających oraz w aplikacje witające, które informują o aktualnych wystawach
i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Tatrzańskie.
Wszystkie prace przeprowadzane zostały z uwzględnieniem potrzeb osób
z niepełnosprawnością. Remontem objęty został także teren wokół budynków, powstały nowe ścieżki komunikacyjne wraz z lampami parkowymi, wykonana została iluminacja elewacji frontowych oraz zrewitalizowano zieleń otaczającą budynki.
Warto przypomnieć, że całkowita wartość brutto projektu wynosiła: 12 840 042,09 zł, natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach POIS wyniosło: 8 923 373,27 zł.
„Realizacja projektu była ogromnym przedsięwzięciem” – podkreśla Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, „remontowanie kilku budynków muzealnych w niemalże jednym czasie wymagało ogromnego wysiłku i zaangażowania, często podejmowania trudnych decyzji i poszukiwania najlepszych rozwiązań, oczywiście zawsze mając na celu troskę o dobro zbiorów i zachowanie dziedzictwa. To dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Unii Europejskiej i z Województwa Małopolskiego oraz niezwykłemu zaangażowaniu pracowników instytucji Muzeum Tatrzańskie zmieniło się i wkracza w nową epokę. Staraliśmy się jednak, żeby unikalny klimat naszych Muzeów pozostał nienaruszony i cel ten, w naszym odczuciu, udało się nam osiągnąć”.
Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zaprosić Państwa do naszych filii oraz zaprezentować efekty remontów.
Co? Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków
Gdzie? Filie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i na Spiszu
Jak? Przy wsparciu Unii Europejskiej i Województwa Małopolskiego
TRWAJĄ PRACE REMONTOWE W RAMACH PROGRAMÓW DOFINANSOWANYCH ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ
Przypominamy, że Muzeum Tatrzańskie realizuje obecnie prace remontowe w ramach dwóch projektów budowlano-konserwatorskich współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej:
1) Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (w ramach 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury) pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych, drewnianych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”. Projektem objęte są następujące filie Muzeum Tatrzańskiego:
Galeria Władysława Hasiora
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje
Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze
Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Bardzo miło jest nam poinformować, że prace remontowo-konserwatorskie zostały zakończone już we wszystkich obiektach. Zapraszamy do zwiedzania:
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba
Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje
Zagroda Sołtysów w Jurgowie
We wszystkich filiach udostępnionych do zwiedzania zostały zamontowane aplikacje witające zawierające podstawowe informacje na temat aktualnej działalności Muzeum Tatrzańskiego. W każdej recepcji dostępne są audio-przewodniki w języku polskim i angielskim z opisem ekspozycji oraz informacjami o każdej filii.
W willi Koliba trwa ostatni etap aranżacji wystawy poświęconej Stanisławowi Witkiewiczowi oraz genezie stylu zakopiańskiego.
Ponadto trwają działania zmierzające do przywrócenia wystawy etnograficznej w Zagrodzie Korkoszów w Czarnej Górze, której udostępnienie do zwiedzania przewidujemy na rok 2021. Trwa także procedura przetargowa dotycząca aranżacji sal wystaw czasowych w willi Oksza oraz w Galerii Władysława Hasiora.

2) Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 pt. „Rewaloryzacja i modernizacja zabytkowych budynków Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem dla zachowania i prezentacji unikatowego dziedzictwa kulturowego Podhala”. Aktualnie trwają prace remontowo-konserwatorskie w następujących filiach:
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
W Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich prace remontowo-konserwatorskie dobiegają końca. Trwają ostatnie prace związane z zagospodarowaniem terenu (nasadzenia roślin, montaż małej architektury oraz oświetlenia) oraz wykończeniem wnętrz (malowanie ścian, dostawa mebli, montaże osprzętu elektrycznego i oświetlenia).
W gmachu głównym trwają prace w zakresie wzmocnień stropów i przygotowania do montażu instalacji wewnętrznych. Prowadzone są także prace związane z elewacjami i instalacjami zewnętrznymi wraz z infrastrukturą techniczną.
