W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni.
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na niezwykłe wydarzenie związane z wernisażem wystawy “Sen Tropikalnego Słońca. Witkacy i Zakopane” (otwarcie 10 września):
W ciemność: Conrad, Morrison, Witkiewicz i inni. Zakopane i historia dzikiej przyrody.
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza (filia Muzeum Tatrzańskiego)
11.09.2020
godz.16.00-18.00
W 2011 roku amerykańska artystka i pisarka konceptualna Yedda Morrison wydała książkę Darkness będącą w całości przechwyceniem angielskiego tekstu “Jądra ciemności”, z którego autorka wymazała wszelkie ślady obecności człowieka. Tym, co pozostało z książki Conrada, są elementy scenerii, rozrzucone po stronach archipelagi słów, kompozycje typograficzne, których głównym bohaterem i aktorem jest natura.
Koncept dzikiej przyrody, ucieczki od cywilizacji, poszukiwań pierwotności nie jest tak stary jak mogłoby się wydawać. Jest rodzajem ideologii nowożytnej tworzącej na swoje potrzeby konstrukty dzikości i dziewiczości. Związana jest ona często z narracjami kolonialnymi, a także wynikającym z dłuższej tradycji filozoficznej, wrogim i eksploatacyjnym stosunkiem do świata.
Jak przedstawia się nam dziś obraz przyrody tworzony przez Josepha Conrada, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Zofię Stryjeńską i inne postaci związane z zakopiańskim światem artystycznym pierwszej połowy ubiegłego wieku?
Jak krytycznie czytać ich prace, by nie wpaść w różnego rodzaju aporie stosunku do „dzikiej” przyrody? Wreszcie, czy jak chcieliby niektórzy badacze, Conrad był rasistą?
To niektóre pytania, które pojawią się podczas spotkania w ogrodzie willi Oksza. Po nim zapraszamy na krótki spacer po Zakopanem śladami jego bohaterów. Jeśli będzie deszczowo spacer po wystawie „Sen tropikalnego słońca. Witkacy i Zakopane” (10.09-06.12.2020)
Spotkanie poprowadzi Mikołaj Spodaryk
Wydarzenie jest częścią projektu „Tropikalne uroki. Witkacy i Zakopane” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.