Co nowego w muzeum?

O Hasiorze

O Hasiorze

Muzeum Tatrzańskie przygotowuje się do IV Biegu Hasiora oraz do wirtualnego, międzynarodowego Biegu Hasiora. W związku z tym chcieliśmy podzielić się krótką historią człowieka – wybitnego artysty i sportowca, dla upamiętnienia którego organizujemy bieg.

Władysław Hasior (1928-1999) był jednym z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. W roku 1947 rozpoczął edukację w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a następnie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów artysta zajmował się nie tylko kształceniem umiejętności artystycznych, zwłaszcza rzeźbiarskich, ale dbał także o rozwój formy sportowej. To dzięki stypendium sportowemu Hasior mógł kontynuować studia w Warszawie. Po ukończeniu edukacji na warszawskiej ASP, w ramach stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury artysta udał się do Paryża, między innymi do pracowni Ossipa Zadkina, przy okazji zwiedzając także inne miejsca w Europie. Po powrocie do kraju przyszedł czas na pierwsze indywidualne wystawy Hasiora realizowane w różnych miejscach w Polsce, pojawiły się także kompozycje plenerowe, pomniki oraz pierwsze wystawy zagraniczne.

W dawnym budynku leżakowni sanatorium Warszawianka w Zakopanem, gdzie dziś znajduje się Galeria Władysława Hasiora, jedna z jedenastu filii Muzeum Tatrzańskiego, znajdowała się pracownia i mieszkanie artysty oraz galeria jego prac. Galeria od zawsze była miejscem tętniącym życiem, które przyciągało zarówno artystów jak i publiczność. Sam Władysław Hasior organizował spotkania, podczas których prezentował slajdy i opowiadał o sztuce, o kulturze, o źródłach inspiracji oraz dzielił się obserwacjami otaczającej go rzeczywistości. Artysta zmarł w 1999 roku, ale do dziś Muzeum Tatrzańskie prezentuje ponad 200 prac artysty w jego autorskiej galerii, a jego dziełą oglądać można również w wielu innych muzeach i galeriach polskich i zagranicznych.

Bieg Hasiora, który Muzeum Tatrzańskie organizuje już po raz czwarty, upamiętnia sportową naturę Władysława Hasiora. Oprócz działalności artystycznej na światową skalę, Hasior był również utalentowanym biegaczem, uczestniczył w Akademickich Mistrzostwach Polski, ustanawiając rekord na dystansie 5 km. Wprowadzając codzienne treningi szybkościowe i truchto-biegi, systematycznie i dokładnie dokumentował swoje osiągnięcia w zeszytach, zwłaszcza w latach 1952-1956.

Idea uczczenia pamięci Władysława Hasiora poprzez organizację Biegu zrodziła się po lekturze pamiętników artysty znajdujących się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Na przestrzeni kilku lat artysta dokumentował swoje dokonania w dziedzinie biegu na kartach zeszytów, w których znajdują się szczegółowe zapiski poświęcone treningom oraz udziałom w zawodach akademickich.

Zachęcamy wszystkich do odkrywania postaci Władysława Hasiora i zgłębiania tajemnic jego twórczości poprzez udziału w biegu, tradycyjnym lub wirtualnym.

–> tradycyjny, już IV Bieg Hasiora odbędzie się w Zakopanem 19 września 2021.
Start o godzinie 9.00 w Kuźnicach, meta przy Galerii Władysława Hasiora – dystans 5 km.
Na bieg tradycyjny zapisz się ->TUTAJ <-

–> Tych, którzy nie będą mogli przyjechać tego dnia do Zakopanego zapraszamy serdecznie do udziału w międzynarodowym wirtualnym biegu Hasior’s Run 2021 – gdziekolwiek jesteście, możecie pobiec/przespacerować się z nami!
Termin: od 12 do 26 września 2021
Miejsce: cały świat!
Na bieg wirtualny zapisz się ->TUTAJ<-

 

 

zewnętrzna drewniana elewacja Galerii Władysława Hasiora

fot. Daniel Rumiancew

Wpisz szukane wyrażenie