WYSTAWA CZASOWA – KAPLICZKI. SZLAKIEM WOJCIECHA KUŁACHA-WAWRZYŃCOKA
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza
(filia Muzeum Tatrzańskiego)
Zakopane, ul. Zamoyskiego 25
Muzeum Tatrzańskie zaprasza na wystawę pokonkursową pt. “Kapliczki. Szlakiem Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka”.
Wystawa jest pokłosiem dorocznego konkursu plastycznego z cyklu “Zabytki architektury Zakopanego i Podhala” dla dzieci i młodzieży, organizowanego przez Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu “Jutrzenka” i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. W tym roku do grona współorganizatorów dołączyła Gmina Biały Dunajec, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej oraz Szkoła Podstawowa im. Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka w Gliczarowie Dolnym.
Chcieliśmy w ten sposób podkreślić i uczcić 205 rocznicę jego urodzin i 120 śmierci genialnego, podhalańskiego artysty – samouka Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka z Gliczarowa, który z powodu swej wszechstronności uzyskał nawet przydomek : Leonarda da Vinci z Gliczarowa.
Jego przepiękne prace inspirowane barokiem, rozsiane są po całym Podhalu w postaci kapliczek i figur przydrożnych oraz wyposażenia miejscowych kościołów. Jego rzeźby przepojone są przejmującą prawdą o Bogu i człowieku, w chwilach radości, smutku i cierpieniu. Muzeum Tatrzańskie jest w posiadaniu siedmiu jego niezwykłych prac: medalionu odlanego z żeliwa z popiersiem arcyksięcia Franciszka Karola Habsburga, strzelby kapiszonowej z rękojeścią zdobioną postacią smoka, głowy dziadka ciesielskiego o archaicznych, barokowych rysach, laski z rzeźbioną rękojeścią, stołka, łyżnika i wiejacki do przesiewania zboża dekorowanych motywami akantu. Reprezentują one bogaty wachlarz zdolności i talentu artysty.
W 2007 r. Gmina Biały Dunajec utworzyła Szlak Architektury Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcoka” promujący tę postać i jego dzieło. http://www.gokbialydunajec.pl/szlak-wojciecha-kulacha-wawrzyncoka/o-szlaku, Możemy tam przeczytać:
“Wojciech Kułach Wawrzyńcok (ur. 1812 w Gliczarowie Dolnym, zm. 1897) to najbardziej znany z podhalańskich rzeźbiarzy ludowych. Ten niezwykle wszechstronny artysta zajmował się nie tylko rzeźbą w drewnie, ale i w kamieniu, co było znacznie rzadsze na Podhalu. Ponadto jego zainteresowania obejmowały także meblarstwo i rusznikarstwo (wykonywał inkrustowane strzelby). W młodości na piechotę dotarł do Rzymu, gdzie ogromne wrażenie wywarła na nim włoska sztuka i architektura. Barokowe formy, przetworzone w niezwykły sposób przez tego wybitnego samouka można dostrzec w wielu jego pracach. Jego najbardziej znane dzieła to 3 ołtarze w Starym Kościółku p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem przy ul. Kościeliskiej”.
Wiele jego kapliczek, krzyży, świątków do dziś można podziwiać w podhalańskich miejscowościach m.in.: Gliczarowie Dolnym i Górnym, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Białce Tatrzańskiej, Groniu, Jurgowie, Szaflarach i Ludźmierzu.
Na tegoroczny konkurs nadesłano ponad 240 prac z placówek dydaktycznych z całego Podhala.
Prace oceniane były w pięciu kategoriach plastycznych: rzeźba w drewnie, ceramika, malarstwo na szkle, malarstwo na papierze, rysunek i czterech przedziałach wiekowych: do 7 lat, 8-11 lat, 12-15 lat i powyżej 15 lat. Siedmioosobowa komisja reprezentująca przedstawicieli organizatorów i współorganizatorów konkursu oraz sponsorów: Starostwa Tatrzańskiego i Urzędu Miasta Zakopane w składzie: Anna Król-Józaga, Joanna Staszak, Anna Kozak, Agata Nowakowska-Wolak, Urszula Suchorab, Krzysztof Jędrzejowski oraz praprawnuczka Wojciecha Kułacha – Bogumiła Kułach – przedstawicielka pomysłodawców tej edycji konkursu z Gminy Biały Dunajec, wyłoniła laureatów.