Aktualnie w edukacji
LEKCJE MUZEALNE
BACA, JUHAS I HONIELNIK. OPOWIEŚCI O PRACY PASTERZY
Jak wyglądał dzień pracy pasterza? Jakie obowiązki miał juhas, a jakie baca? W co pasterze się ubierali, co jedli i jakie dostawali wynagrodzenie za pracę? W trakcie lekcji poznasz zwyczaje pasterskie, nauczysz się gwarowych określeń związanych z wypasem na halach, a także dowiesz się, czemu pasterze uważani są za dobrych meteorologów. Podczas zajęć odpowiemy też na pytanie: skąd się wzięła nazwa oscypek?
Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I–VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
DREWNIANY ŚWIAT. O ROLI DREWNA W ŻYCIU CODZIENNYM GÓRALI
Chcesz dowiedzieć się, jakie przedmioty w XIX-wiecznej chałupie góralskiej były wykonane z drewna? Lekcja będzie okazją, by wyjaśnić, do czego górale wykorzystywali drewno w życiu codziennym, w jaki sposób było ono używane nie tylko podczas pracy, ale i w czasie wolnym. Poznasz wzory na góralskich sprzętach, m.in. rozety, leluje, słoneczka. Sprawdzisz także, czy pranie przy użyciu tarki wykonanej z drewna jest możliwe.
Lekcja polecana dla: przedszkoli, klas I–III szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
POSZUKIWACZE SKARBÓW – TWORZENIE I CZYTANIE MAP
Z nami poznasz zasady tworzenia map i nauczysz się je czytać! Ponadto narysujesz własną mapę i zabawisz się w poszukiwacza skarbów.
Lekcja polecana dla: szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Willa Koliba. Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18, Zakopane
ODZIENIE, UBRANIE CZY STRÓJ? O MODZIE NA PODHALU
Z jakich elementów składa się współczesny strój górali podhalańskich? Jakim przemianom ulegał na przełomie lat? Które części ubioru powstawały w domowych warsztatach tkackich a jaką rolę w wytwarzaniu ubrań odgrywał folusz? A możę ciekawi Cię, co ubierała panna, a co mężatka? Czym różnił się ubiór juhasa i bacy i czy każda góralka miała „prawdziwe” korale? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz podczas naszych zajęć!
Lekcja polecana dla: klas IV–VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
ZAKOPIANINA. ŻYCIE ARTYSTYCZNE XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO
Podążając za Witkacym spróbujesz odkryć, czy Zakopane uzależnia – a jeśli tak, to w jaki sposób? Czym jest tytułowa „zakopianina”? Na zajęciach przybliżymy twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz innych artystów związanych z Zakopanem w XX-leciu międzywojennym, których łączyły silne relacje z Tatrami. Dowiedz się, w jaki sposób tworzył się „mit Zakopanego”!
Lekcja polecana dla: klas VII–VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Miejsce: Galeria sztuki w willi Oksza, ul. Hr. W. Zamoyskiego 25, Zakopane
KAPKE O POGODZIE, CZYLI WRÓŻENIE Z CHMUR
Poznajmy razem procesy fizyczne stojące za różnymi zjawiskami meteorologicznymi! Z nami zrozumiesz mechanizmy sterujące pogodą i nauczysz się ją przewidywać.
Tematyka zajęć:
kwiecień –wrzesień: opady konwekcyjne, burze, grad.
Październik – marzec: halny, „morze chmur”, „szklane góry”
Lekcja polecana dla: szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
KURIERZY TATRZAŃSCY
Zajęcia poruszają tematykę kurierów tatrzańskich ZWZ–AK, którzy w czasie II wojny światowej przemierzali trasę Zakopane – Budapeszt. Podczas lekcji dowiesz się, na czym polegała działalność kurierów, jak wyglądały ich przeprawy przez Tatry zimą i kto zyskał miano „króla tatrzańskich kurierów”. Posłuchasz też o najbardziej wybitnych wyczynachm.in.
o brawurowej ucieczce Stanisława Marusarza z hitlerowskiego więzienia w Krakowie!
Lekcja polecana dla: klas VI–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
PEJZAŻ TATRZAŃSKI
Majestatyczne szczyty, urokliwe stawy, niedostępne turnie – jak to widzi artysta? W jaki sposób za pomocą pędzla i farb przedstawić potęgę natury, oddać dramatyzm lub nastrojowość krajobrazu? Dzięki oryginalnym obrazom z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego wyruszysz w świat malarskiego pejzażu. Poznasz źródła inspiracji artystów związanych z Zakopanem oraz odkryjesz bogactwo form, nastrojów i tatrzańskich tematów.
Lekcja polecana dla: klas I–VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Galeria sztuki w willi Oksza, ul. Hr. W. Zamoyskiego 25, Zakopane
LEGENDARNE POSTACI ZAKOPIAŃSKIE
Opowieść o legendarnych postaciach XIX-wiecznego Zakopanego: doktorze Tytusie Chałubińskim, ks. Józefie Stolarczyku, Sabale, Walerym Eljaszu, Stanisławie Witkiewiczu, Klimku Bachledzie i przewodnikach tatrzańskich.
Lekcja polecana dla: VI–VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
MIT ZAKOPANEGO. NARODZINY I ROZWÓJ MITU ZAKOPANEGO W LATACH MIĘDZYWOJENNYCH
Poznaj Zakopane: letnią i zimową stolicę Polski, ośrodek kultury i sportu, narciarstwa i taternictwa, góralszczyzny i miasto artystów! Dowiedz się więcej o ważnych dla regionu postaciach: Rafale Malczewskim, Witkacym, Auguście Zamoyskim, Stanisławie Gałku, Stanisławie Marusarzu, Helenie Marusarzównie i Bronisławie Czechu. W trakcie zajęć posłuchasz fragmentów „Pępka świata” Rafała Malczewskiego, „W stronę Pysznej” Stanisława Zielińskiego i Wandy Gentil-Tippenhauer. Będziesz mógł także zaprojektować kartę pocztową.
Lekcja polecana dla: VI–VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
WARTOŚĆ, PAMIĘĆ, HISTORIA
Co sprawia, że zwykłe krzesło staje się ważnym eksponatem muzealnym? Czy zdjęcie, medal i talerzyk mogą stać się podstawą do opowiedzenia historii? Jak pamięć jednej osoby może różnić się od pamięci zbiorowej? W czasie lekcji muzealnej poznamy czym jest mikrohistoria i w jaki sposób łączy się z tożsamością lokalną. Wspólnie odpowiemy na pytanie, czy pamiętanie o przeszłych wydarzeniach jest ważne dla teraźniejszości.
Lekcja polecana dla: IV-VI i VI-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
Zapisy: mkula@muzeumtatrzanskie.pl
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Wszystkie lekcje są zajęciami teoretyczno-warsztatowymi, prowadzone są w oparciu o metody aktywizujące, karty pracy, działania manualne.
Koszt: 100 zł/grupa do 25 os. (w tym opiekunowie), powyżej 25 os. koszt 100 zł + 8 zł za każdą dodatkową osobę
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl
Przy wysyłaniu zgłoszenia prosimy o podanie: tematu zajęć, liczby i wieku uczestników, proponowanego terminu realizacji zajęć, tel. kontaktowego.
Rezerwacji można dokonać najpóźniej tydzień przed planowanym terminem zajęć.
WARSZTATY
ŚWIĘCI I ZBÓJNICY. O OBRAZACH MALOWANYCH NA SZKLE
Kiedy obrazy malowane na szkle pojawiły się na Podhalu? Kogo najchętniej malowano na szkle i o czym zapominali malarze ludowi? Wizerunki jakich świętych były najchętniej kupowane i co z malarstwem na szkle mieli wspólnego zbójnicy? Dowiesz się, jakie znaczenie miały obrazy malowane na szkle w podhalańskich chałupach. W trakcie zajęć poznasz technikę, a następnie samodzielnie wykonasz obrazek na szkle, który będzie mógł zdobić wnętrze domu, bądź stać się własnoręcznie zrobioną pamiątką z Zakopanego.
Warsztaty polecane dla: klas I–VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
EKO-ZABAWKI Z PODHALA
Na zajęciach dzieci przeniosą się w czasie: spróbują zająć miejsce swoich rówieśników w dawnej izbie góralskiej. Spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, tabletów i grających zabawek. Poszukamy odpowiedzi na pytania: czym bawiły się dzieci i czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić. Każde dziecko wykona własną eko-zabawkę z materiałów, które możemy znaleźć w naszych domach.
Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I-VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
GODNY CAS. TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE NA PODHALU
Na warsztatach dowiesz się, jak wyglądały przygotowania i świętowanie Bożego Narodzenia na Podhalu. Zastanawiasz się kim byli kolędnicy i czemu najmłodsi domownicy bali się turonia? Jak wyglądały dawne ozdoby świąteczne i z czego były wykonane? Czym była podłaźniczka i czy dzieci dostawały świąteczne prezenty? Zajęcia będą okazją do poznania ludowych tradycji bożonarodzeniowych i własnoręcznego wykonania świątecznych dekoracji.
Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I–VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1–1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
Warsztaty prowadzone są w grudniu
LALKI W STROJACH SPISKICH
Jakie są podobieństwa strojów górali spiskich i podhalańskich? Z jakich materiałów wykonywano tradycyjne spiskie ubrania, zanim wprowadzono tkaniny fabryczne? Które zdobienia na spiskich ubraniach nazywa się forbótkami, ślimockami, a które z nich to kiecki? Na zajęciach sprawdzisz, czy ubrania mogą skrywać w sobie tajemnice. Dowiesz się m.in. których elementów stroju górale spiscy zakładali aż 120 szt. i czemu niektóre panny pożyczały do ślubu kożuchy. Następnie wykonasz lalkę w strojach spiskich.
Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I–IV szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze, Zagóra 86, 34-532 Czarna Góra
LALKI W STROJACH PODHALAŃSKICH
Czy w każdej podhalańskiej wiosce ubierano się tak samo? Co wspólnego miał strój góralski
z dowodem tożsamości? Na jakie okazje zakłada się współcześnie góralskie ubranie? Warsztaty będą okazją do poznania elementów stroju podhalańskiego. Dowiesz się, z jakich materiałów wykonywane były poszczególne części stroju damskiego i męskiego, które z nich zakładano w dni powszednie, a które od święta. Następnie wykonasz lalkę, którą ubierzesz w podhalański strój.
Warsztaty polecane dla: przedszkoli, klas I–IV szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
KRAJOBRAZ TATRZAŃSKI. WARSZTATY MALOWANIA NA PŁÓTNIE
Podczas warsztatów dowiesz się, jak wyglądały Tatry w oczach zafascynowanych górami artystów. W jaki sposób oddać na obrazie charakter i nastrój górskiego krajobrazu? Jakie emocje zawarte są w obrazach? Jak artyści przedstawiali zjawiska klimatyczne? Zajęcia będą okazją do odpowiedzi na te i wiele innych pytań, a także do namalowania pejzażu tatrzańskiego na płóciennych torbach.
Warsztaty polecane dla: klas IV–VIII szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: gmach główny, ul. Krupówki 10, Zakopane
DZIWOTWORY. ZAINSPIRUJ SIĘ HASIOREM
Każdy z nas w swoim domu ma dużo niepotrzebnych przedmiotów, które nie spełniają już swoich funkcji, są zużyte, niepotrzebne. Zazwyczaj życie takich przedmiotów ma swój kres na dnie szafy lub w śmietniku. Czy niepotrzebny grzebień, guzik, kawałek ubrania może stać się istotnym elementem dzieła sztuki? Za pomocą różnych, na pozór niepasujących do siebie materiałów, podobnych do tych, które stosował swoich pracach Władysław Hasior, spróbujesz stworzyć własną koncepcję dzieła.
Warsztaty polecane dla: klas IV–VIII szkół podstawowych
Czas trwania: 1,5 godz.
Miejsce: Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b, Zakopane
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl
Przy wysyłaniu zgłoszenia prosimy o podanie: tematu zajęć, liczby i wieku uczestników, proponowanego terminu realizacji zajęć, tel. kontaktowego.
Rezerwacji można dokonać najpóźniej tydzień przed planowanym terminem zajęć.
GRA EDUKACYJNA
ZBÓJNICKIM TROPEM
Podzieleni na kilkuosobowe zespoły będziecie rozwiązywać zagadki na wystawie stałej w Galerii Sztuki w willi Oksza. Tematem przewodnim będzie zbójnictwo. Dowiecie się, na kogo napadali zbójnicy, kto zostawał zbójnikiem oraz kim byli najsłynniejsi harnasie. Poznacie także, jakie zasady stosowali zbójnicy podczas napadów i podziału łupów. Gra będzie okazją do wspólnej zabawy połączonej ze zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności.
Gra polecana dla: klas IV–VI szkół podstawowych
Czas trwania: 1 godz.
Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25
Koszt: 10 zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl
SPACERY EDUKACYJNE
Zapraszamy na spacery tematyczne śladami znanych postaci – szczegóły na www.muzeumtatrzanskie.pl i FB: Muzeum Tatrzańskie
Spacery polecane dla: szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Czas trwania: około 2 godz.
Miejsce zbiórki uczestników: (w zależności od tematu, start w jednej z filii)
Koszt: 10zł/os.
Rezerwacja: rezerwacja@muzeumtatrzanskie.pl[/vc_column_text]