Informacje o dostępności – Willa Oksza

INFORMACJE OGÓLNE

Filia Muzeum Tatrzańskiego, którą stanowi Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza znajduje się w Zakopanem przy ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25. Dla zwiedzających udostępnione są dwie kondygnacje na których znajdują się:

• parter: korytarz, część sanitarna, hol wejściowy, kasa, szatnia oraz przestrzeń ekspozycyjna;
  • 1 piętro: przestrzeń ekspozycyjna z funkcją edukacyjną

Budynek nie jest wyposażony w windę, przez co osoby z niepełnosprawnością ruchu mogą zwiedzać tylko parter.

PRZESTRZEŃ PRZED BUDYNKIEM

BRAMA WJAZDOWA I MIEJSCA PARKINGOWE

STAN ISTNIEJĄCY

Teren na którym zlokalizowany jest budynek, usytułowany przy głównej drodze, z wyznaczonym chodnikiem dla ruchu pieszego. Teren ogrodzony jest bramą wjazdową i furtką wejściową, prowadzącą ok. 300 m, wewnętrzną drogą do budynku.

Na placu za budynkiem znajdują się miejsca parkingowe. Nawierzchnia wokół budynku wyłożona jest kostką granitową z głębokimi odstępami co stanowi utrudnienie dla osób poruszających się na wózku.

Wejście główne znajduje się z tyłu budynku, w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu. Drzwi wejściowe do budynku są dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, aby uzyskać wymagany wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, konieczne jest otwarcie dwóch skrzydeł drzwiowych. Do drzwi prowadzi ok. 9 metrowej długości podjazd z płaskiego, utwardzonego betonem kamienia o nachyleniu 3,6 %. Drzwi wejściowe mają próg, który nie jest zniwelowany najazdem. Zachowana jest przestrzeń manewrowa przed wejściem o wymiarach 150×150 cm, na której znajduje się wycieraczka.

STREFA WEJŚCIA, KORYTARZE, SCHODY

Tuż za drzwiami wejściowymi znajduje się długi korytarz z drewnianymi ławami i dwoma rzędami wieszaków (na wyższym i niższym poziomie), prowadzący pierwszym wejściem do kasy i przestrzeni ekspozycyjnych oraz drugim wejściem do części sanitarnej, gdzie znajdują się toalety ogólnodostępne oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami. Drzwi prowadzące do kasy i przestrzeni ekspozycyjnej są dwuskrzydłowe, otwierane na zewnątrz, aby uzyskać wymagany, wolny od przeszkód prześwit szerokości 90 cm, konieczne jest otwarcie dwóch skrzydeł drzwiowych.

SZATNIA

Funkcję samoobsługowej szatni pełnią stylizowane, kute, haczyki zamontowane na ścianie, po lewej stronie od wejścia. Zostały zamontowane na dwóch różnych wysokościach co umożliwia samodzielne korzystanie z nich osobom poruszającym się na wózku lub osobie niskiego wzrostu.

KASA

Kasa wyposażona jest w dwupoziomową ladę, która umożliwia obsługę osób dorosłych, dzieci a także osób poruszających się na wózku. Konstrukcja lady nie zawiera wnęki na nogi. W pomieszczeniu znajduje się powierzchnia manewrowa dla osoby poruszającej się na wózku o powierzchni nie mniejszej niż 150 x150 cm.

FUNKCJA SANITARNA

Pomieszczenie sanitarne ogólnodostępne oraz pomieszczenie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu, znajdują się na parterze budynku. Toaleta dostępna oznaczona jest piktogramem, ale nie posiada bezpośredniego wejścia z korytarza.

Pomieszczenie toalety posiada wszystkie niezbędne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: powierzchnie manewrową nie mniejszą niż 150×150 cm, pochwyty po lewej i prawej stronie odpowiednio przystosowanej muszli klozetowej oraz umywalki, lustro, baterię lekarską, otwarty kosz na odpady, zamek możliwy do zamknięcia od środka i otwarcia od zewnątrz.

Ponadto, w toalecie zainstalowano system sygnalizacji alarmowo-przyzywowej składający się z:

• sygnału dźwiękowego, który po włączeniu uruchamia się w kasie;

Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak dla małych dzieci, ale nie jest wyposażone w przewijak dla dorosłych. Haczyk na ubrania zamontowany jest na prawidłowej wysokości, tak że mogą z niego korzystać osoby na wózku i niskiego wzrostu.

FUNKCJA WYSTAWIENNICZA

Przestrzeń wystawiennicza znajduje się na parterze, gdzie prezentowana jest wystawa stała oraz na pierwszym piętrze budynku, która została dostosowana do potrzeb prezentacji wystaw czasowych. Na obu kondygnacjach pomiędzy niektórymi salami wystawowymi, umieszczone są progi różnej wysokości.

FUNCJA EDUKACYJNA

W willi Oksza nie ma wydzielony stref/pomieszczeń do prowadzenia działalności edukacyjnej. Działania edukacyjne, jeżeli to możliwe, prowadzone są na salach wystawienniczych.