Co nowego w muzeum?

Muzyka na Szczytach rozbrzmi w Galerii Hasiora

Muzyka na Szczytach rozbrzmi w Galerii Hasiora

Już w sobotę rozpoczyna się jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”, którego jesteśmy partnerem. W poniedziałek 11 września, Festiwal zagości w Galerii Władysława Hasiora. Serdecznie zapraszamy na muzyczną ucztę!

PROGRAM:

12:00 – KLUB ROZMÓW NA SZCZYTACH – spotkanie z artystami duoAccosphere: Alena Budziňáková (Słowacja) / akordeon oraz Grzegorz Palus (Polska) / akordeon

19:00 – KONCERT KAMERALNY duoAccosphere: Alena Budziňáková (Słowacja) / akordeon oraz Grzegorz Palus (Polska) / akordeon

W programie: Peter Machajdík (1961) Jeszcze chwila… Volodymyr Runchak (1960) Of Sisyphus and Prometheus – two instructive myths a diptych for accordion duo (O Syzyfie i Prometeuszu – dwa pouczające mity na duet akordeonowy) Miroslav Skoryk (1938-2020) Melodia (opr. duoAccosphere) Vacláv Trojan (1907-1983) Bajki (opr. duoAccosphere) Andrzej Krzanowski (1951-1990) Taniec Góralski Witold Lutosławski (1913-1994) Wariacje na temat Paganiniego (opr. duoAccosphere)

 

O ARTYSTACH:

duoAccosphere
Alena Budziňákova – akordeon
Grzegorz Palus – akordeon

Międzynarodowy duet akordeonowy założony w 2011 roku przez Alenę Budziňákovą (Słowacja) i Grzegorza Palusa. Zespół zaliczany jest do czołowych formacji kameralistyki akordeonowej na arenie światowej. Ma w dorobku blisko dwieście koncertów zarówno w Polsce oraz w takich krajach jak: Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Czechy, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja i Ukraina. Artyści występowali dotychczas w takich miejscach jak m.in. Sala Kameralna Filharmonii Berlińskiej, Konzerthaus Detmold, Radio WDR3 w Kolonii, Filharmonia w Odessie, Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia im. O. Kolberga w Kielcach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach czy też National Centre for the Performing Arts w Pekinie. Duet był wielokrotnie nagradzany w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając m.in. I nagrody na festiwalach w Puli (2012, Chorwacja), Sanoku (2012), Mławie (2012) i Chełmie (2011). duoAccosphere posiada bardzo szeroki repertuar złożony zarówno z autorskich transkrypcji utworów wywodzących się z minionych epok, jak też kompozycji oryginalnie przeznaczonych na duet akordeonowy. Zespół regularnie współpracuje z kompozytorami mając w dorobku liczne prawykonania współczesnych utworów. Z inicjatywy duetu tworzone są także projekty kameralne z udziałem innych muzyków i zespołów kameralnych, jak również występy z towarzyszeniem orkiestr. W dorobku duetu znajdują się nagrania radiowe oraz kilka płyt z przekrojowym repertuarem wydanych przez wytwórnie DUX, Sarton Records oraz Chopin University Press. W 2022 muzycy zostali uhonorowani Złotym Dyplomem w konkursie Muzyczne Orły za album z koncertami podwójnymi Jana Sebastiana Bacha nagrany wraz z kwintetem smyczkowym orkiestry Capella Cracoviensis.

Alena Budziňáková
Pochodzi ze Słowacji. Studiowała w Konserwatorium w Koszycach (Słowacja), Akademii Muzycznej w Krakowie orz Konserwatorium Wien Privatuniversitat (Austria). W 2017 roku uzyskała z wyróżnieniem dyplom Konzertexamen w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. W 2023 roku uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Prowadzi aktywną, międzynarodową działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Występuje zarówno w Polsce, na Słowacji, jak i w wielu innych krajach, takich jak: Austria, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Czechy, Chiny, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Węgry oraz Włochy. Jest wielokrotną laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych: zdobyła m.in. I nagrodę w Puli (Chorwacja, 2012), w Popradzie (Słowacja, 2010) oraz w Dunajskiej Stredzie (Słowacja, 2010). W 2019 roku wystąpiła jako solistka z towarzyszeniem Nordwestdeutsche Philharmonie, w prawykonaniu dedykowanego jej koncertu autorstwa słowackiego kompozytora Petera Machajdíka. Ponadto koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, z Przemyską Orkiestrą Kameralną, z Orkiestrą Festiwalu „PANtonale PhilHARMONIKA” w Filharmonii Berlińskiej. Regularnie uczestniczy w prawykonaniach współczesnych kompozycji akordeonowych oraz ma w dorobku liczne nagrania płytowe i radiowe.

Grzegorz Palus Akordeonista, kameralista, pedagog, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Jest absolwentem The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (studia Master of Music pod kierunkiem Geira Draugsvolla), Hochschule für Musik Detmold (studia Konzertexamen u Grzegorza Stopy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (studia I i II stopnia w klasie Janusza Patera). Od 2016 roku pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, obecnie na stanowisku adiunkta. Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Wielokrotnie był honorowany stypendiami: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska, Sapere Auso oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Jako solista i kameralista prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą (m.in. w Austrii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Danii, Litwie, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, USA i Włoszech). Wielokrotnie występował w roli solisty z towarzyszeniem orkiestr – m.in. z Orkiestrą Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Przemyską Orkiestrą Kameralną czy Orkiestrą Festiwalu PANtonale PhilHARMONIKA w Berlinie. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty akordeonowe. Ma w dorobku nagrania płytowe oraz radiowe. Regularnie uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Wpisz szukane wyrażenie