Co nowego w muzeum?

Wydarzenia w październiku

Wydarzenia w październiku

Październik w Muzeum Tatrzańskim

WYDARZENIA

3 października (wtorek)

Godz. 17:00

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi Opolanka, ul. Tetmajera 15

Spotkanie z ukraińską poetką Natalią Belczenko, tłumaczką poezji Wisławy Szymborskiej, w rocznicę przyznania Nagrody Nobla Szyborskiej

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

4 października (środa)

Godz. 11:00

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Warsztaty „Ornamenty podhalańskie”

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Kultury Wrażliwej

Zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScvTgYLvWNSBD7anc8t_cctsmZ5VVDCdOVsbMeQiA-ZgxscBA/viewform

Udział bezpłatny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Warsztaty sensoryczne, tematyką zajęć będą ornamenty podhalańskie. Uczestnicy za pomocą zmysłu dotyku poznają tradycyjne wzory, utrwalone na drewnianych tablicach. Uczestnicy z warsztatów zabiorą samodzielne wykonaną pamiątkę.

 

7 października (sobota)

Godz. 17:00

Willa Koliba Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18

Finisaż wystawy „Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy”. Ostatnie oprowadzanie kuratorskie

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

8 października (niedziela)

Godz. 12:30

Dwór w Łopusznej, ul. Gorczańska 2, Łopuszna

Promocja książki pt. „Łopuszna. Tajemnice wieków” autorstwa Pani Danuty Luberdy

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

12 października (czwartek)

Godz. 17:00

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Zakopane – moje miasto. Slajdowisko z Apoloniuszem Rajwą

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Na spotkaniu będzie można posłuchać subiektywnej i sentymentalnej opowieści Apoloniusza Rajwy na wystawie czasowej „UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem”. Dodatkowo będzie możliwość oglądania zdjęć samego miasta w obiektywie naszego Gościa, a to wszystko okraszone piękną opowieścią o tamtych czasach.

 

13 października (piątek)

Godz. 12:00 – 15:00

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Konferencja poświęcona obchodom 150-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

 

14 październik (sobota)

Godz. 16:00

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Koncert finałowy – Zakopiańskiej Akademii Sztuk

Wstęp wolny

 

19 październik (czwartek)

Godz. 15:30

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Wernisaż wystawy plenerowej „90 lat Miasta Zakopane”

Wydarzenie odbywa się z ramach Festiwalu Inspirowane Górami

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

20 – 21 października (piątek – sobota)

Weekend z UrbaMistyką

20 października (piątek)

Godz. 17:00

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Podwieczorek i rozmowa na wystawie “Urbamistyka. Sztuka w Zakopanem”

Naszymi gośćmi będą m.in.: Zofia Pecuch, Karol Szostak, Anna Schumacher, Marcin Rząsa, Ewa Fortuna.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

21 października (sobota)

Godz. 12:00

Spacer w poszukiwaniu sztuki w przestrzeni naszego miasta

Start: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

 

24 października (wtorek)

Godz. 17:00

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Rafał Malczewski i jego pępek świata – spotkanie w rocznice urodzin artysty

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego

Na spotkaniu w Galerii Sztuki w willi Oksza opowiemy o Rafale Malczewskim artyście, pisarzu, taterniku w dniu jego 131 urodzin. Podczas spotkania przewidziane jest również tematyczne zwiedzanie ekspozycji stałej z Zofią Radwańską.

 

27 października (piątek)

Godz. 9:00

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10

Konferencja Badania strat wojennych inspirowane życiorysem Jana Marksena

 

WYSTAWY CZASOWE

 

Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy

od 19 maja przedłużona do 8 października 2023

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18

Wystawa Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy prezentuje kolekcję dud i ich elementy składowe ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Najstarsze eksponaty pochodzą z I połowy XIX wieku, najmłodsze – z 2022 roku. Ponadto pojedyncze egzemplarze wykonane przez Tomasza Skupnia (1955–2005) wypożyczono od jego uczniów, regionalnych dudziarzy i pasjonatów tego instrumentu. Stworzyły kontekst opowieści o muzykancie z zakopiańskich Kuźnic, samouku, nauczycielu gry na dudach, bezpośrednim kontynuatorze lokalnej tradycji muzycznej i wychowawcy kolejnego pokolenia dudziarzy na Podhalu. Przystosował brzmienie instrumentu pasterskiego do występów scenicznych. Dzięki determinacji Skupnia dudy podhalańskie przeżywają dzisiaj renesans, a w 2014 roku umiejętność wytwarzania i gry na tym instrumencie została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ciekawostką jest, że w dwudziestoleciu międzywojennym członkowie orkiestr pułków Strzelców Podhalańskich grali na dudach. Zmodyfikowane instrumenty były wzorowane na obiektach z Muzeum Tatrzańskiego, prezentowanych na wystawie.

Kurator: Magdalena Kwiecińska

Patronat nad wystawą objął Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

 

UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem

od 5 sierpnia do 5 listopada 2023

Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Wystawa opowiada o zakopiańskiej plastyce i designie podlanych sosem kosmopolitycznego modernizmu i uwspółcześnionego folkloru. Interesuje nas historia powojennej sztuki, związanej zarówno z miejską przestrzenią jak i prywatnymi wnętrzami, z lokalnym rzemiosłem i masową produkcją, z fascynacją pierwotną ludowością i obsesją awangardy. W tym sensie UrbaMistyka to próba zmierzenia się z zapomnianą, wymazaną albo nigdy nie urzeczywistnioną ikonografią Zakopanego i fenomenem miasta, którego wizja rozciąga się między góralską wsią, nowoczesną metropolią, a legendarną kolonią artystów.

Trzon wystawy stanowią prace z czasu PRL, ale jej ramy kreślą zarówno przedwojenne dzieła przecierające szlak innej niż zakopiańska estetyki, jak i prace współczesnych artystek i artystów, które na nowo interpretują zakopiańskie mikrohistorie i jednocześnie nawiązują do współczesnej tkanki zmitologizowanego miasta. W tym kontekście pokazujemy m.in. cykl projektów Pauliny Włostowskiej inspirowanych liternictwem i produktami lokalnej Cepelii, kompozycję ceramiczną Pawła Olszczyńskiego nawiązującą do dekoracji domów wczasowych i wielkoformatowe tkaniny autorstwa Małgorzaty Mirgi-Tas z wizerunkami zakopiańskich artystek. Ta ostatnia praca zainstalowana na Domu Handlowym Granit, pierwszym zakopiańskim wieżowcu, akcentuje jak pisał Andrzej Jakimowicz, że Zakopane to nie tylko zakopiańszczyzna, a Witkiewiczów było dwóch, jednocześnie dodając, że zakopiańska sztuka to nie tylko artyści, ale też artystki.

UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem jest kontynuacją opowieści o sztuce zakopiańskiej, którą podjęła wystawa Made in Zakopane, prezentująca zakopiańskie rzemiosło artystyczne od II połowy XIX do II wojny światowej.

Artystki i artyści: Janusz Bielski, Tadeusz Brzozowski, Maria Bujakowa, Henryk Burzec, Leon Chwistek, Ewa Fajkosz, Kazimierz Fajkosz, Andrzej Gałek, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Marta Gąsienica Szostak, Antoni Grabowski i Władysław Pawlik, Anna Górska, Władysław Hasior, Stanisław Hirszel, Irena Jarosińska, Aleks Jagódka, Antoni Kenar, Zdzisław Kłosiński, Karol Kłosowski, Jan Kosiński, Kazimierz Kowalski, Józef Kulon, Józef Kuśnierczak, Bogdan Łopieński, Jan Matejko, Czesław Olszewski, Tadeusz Olszewski, Ryszard Orski, Hans Joachim Orth, Grzegorz Pecuch, Jerzy Popielak, Apoloniusz Rajwa, Tadeusz Rolke, Grażyna Rutkowska, Antoni Rząsa, Henryk Schabenbeck, Władysław Skoczyłas, Edward Skórzewski i Jerzy Hoffman, Stanisław Słonina, Jan Seweryn Sokołowski, Helena Sułkowska-Pawlik, Paweł Szczerba, Władysław Trojan, Maria Veltuzen, Janusz Vogel, Michał Wańczyk, Władysław Werner, oraz uczniowie i uczennice Szkoły Koronkarskiej i Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, projektanci i projektantki Zakopiańskich Warsztatów Wzorcowych

Artystki i artyści współcześni: Małgorzata Mirga-Tas, Maria Łoboda, Paweł Olszczyński, Paulina Ołowska, Daniel Rumiancew, Paulina Włostowska

Kuratorki: Ania Batko, Julita Dembowska

Wpisz szukane wyrażenie