ZAKUP OBRAZU STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA „PEJZAŻ AUSTRALIJSKI”

Muzeum Tatrzańskie uzyskało dotację na realizację zadania ZAKUP OBRAZU STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA „PEJZAŻ AUSTRALIJSKI”

Zakup dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cykl kilku „Pejzaży australijskich” to reminiscencje artysty z jego egzotycznej podróży, którą odbył wraz z Bronisławem Malinowskim w 1914 roku. Odwiedził wówczas Cejlon i Australię. Podróż ta, przerwana przez Witkacego na wieść o wybuchu I wojny światowej, nie pozostała bez wpływu na artystę i miała oddźwięk w jego późniejszej twórczości (plastycznej i literackiej).

Pejzaże odwołujące się do tej podróży, przedstawiające bujną egzotyczną przyrodę, powstały dopiero po wojennych perypetiach artysty, w latach 1918-1923. Egzotyczna roślinność pojawiała się niekiedy także w tle nielicznych portretów.

Nabywany „Pejzaż australijski” to zatem nie tylko znaczące ale i rzadkie dzieło Witkacego. Poprzez swoją historię odnosi się ono także do zakopiańskiego środowiska intelektualnego i dziejów towarzyskich kontaktów artysty. Bezpośrednio od autora obraz trafił bowiem do Wacława Kraszewskiego, znanego zakopiańskiego lekarza i działacza społecznego.

Dzięki zakupowi wzbogacona zostanie niezwykle ważna, obejmująca obecnie 93 prace plastyczne, muzealna kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza.