Co nowego w muzeum?

CZWARTA LEKCJA Z KOLEKCJI

CZWARTA LEKCJA Z KOLEKCJI

PIERWSZE RZECZY – za nami wernisaż wystawy

W piątek 21 czerwca, w Galerii Sztuki w willi Oksza otworzyliśmy ostatnią z cyklu wystaw zorganizowanych w ramach wydarzenia muzealnego LEKCJE Z KOLEKCJI. UBIORY LUDOWE W ZBIORACH MUZEUM TATRZAŃSKIEGO – PIERWSZE RZECZY.

Wystawę otworzył dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn, a głos zabrały kuratorka wystawy Magdalena Kwiecińska, która opowiedziała o najstarszych eksponatach znajdujących się w zbiorach Muzeum i kuratorka całego cyklu Anna Kozak, która przybliżyła ideę wydarzania muzealnego.

Na nowej wystawie można oglądać elementy ubioru, które Stanisław Konstanty Drohojowski przekazał do Muzeum Tatrzańskiego pod koniec XIX wieku, są one jednymi z pierwszych w kolekcji etnograficznej (obok opaska i zapięcia do cuchy z Podhala). Pochodzą z Czorsztyna i prawdopodobnie okolic. Drohojowscy byli właścicielami dóbr czorsztyńskich, posiadłości dworskiej wraz z ruinami zamku. Kolekcja Stanisława Konstantego była po raz pierwszy pokazywane w Zakopanem po otwarciu Muzeum Tatrzańskim w 1889 roku, a już w 1894 roku niektóre okazy wypożyczono do Lwowa na Powszechną Wystawę Krajową. Kilkadziesiąt elementów ubioru prezentowanych na wystawie zatytułowanej „Pierwsze rzeczy” są niepowtarzalnymi i jedynymi w swoim rodzaju tego typu zabytkami. Można je obejrzeć w kontekście elementów ubioru mieszkańców Spisza, Podhala i Rusi Szlachtowskiej, i odnaleźć między nimi podobieństwa.

Wystawę można oglądać do 17 listopada 2024 r. w Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.

Wpisz szukane wyrażenie