WAKACYJNE SPOTKANIA Z HISTORIĄ

W ramach Wakacji w Muzeum Tatrzańskim zapraszamy na SPOTKANIA Z HISTORIĄ.

PROGRAM:

Bohaterowie i antybohaterowie (3.07, 7.08, 28.08)

Zajęcia o postawach i wyborach w warunkach wojny. Tytułowi bohaterowie to kurierzy tatrzańscy ZWZ-AK, partyzanci i Podhalanie, którzy podjęli opór wobec okupanta. Druga strona tej opowieści to działacze Komitetu Góralskiego, którzy współpracowali z okupantem hitlerowskim. Historia trudnych ludzkich wyborów.

Kategoria wiekowa: młodzież, dorośli

Koszt: 10 zł/os. (1 zł dla mieszkańców powiatu tatrzańskiego, gmin: Szaflary, Nowy Targ, Czarny Dunajec)

Miejsce: Muzeum Palace, ul. Chałubińskiego 7

Kurierzy tatrzańscy (10.07, 28.08)

Opowieść o 30 kurierach tatrzańskich, przechodzących w latach 1939-1945 trasę Zakopane – Budapeszt. Wśród nich byli między innymi: Helena Marusarzówna, Wanda Modlibowska, Krystyna Skarbek-Giżycka, Stanisław i Jan Marusarzowie, Stanisław Frączysty, Józef Krzeptowski, Władysław Gąsienica-Roj. Stali się bohaterami zielonej granicy.

Goralenvolk (17.07, 14.08)

Historia kolaboracji części górali z okupantem hitlerowskim – podłoże zdrady i jej oblicza – działalność Komitetu Góralskiego – akcja kenkart 1942 i próba stworzenia Legionu Góralskiego Waffen SS. Fiasko akcji „Goralenvolk” na Podhalu.

Miejsce: Muzeum Palace, ul. Chałubińskiego 7

Oblicza okupacji na Podhalu 1939-45 (31.07, 21.08)

Okupacyjna codzienność i terror hitlerowski na Podhalu i jego przejawy. Działalność placówki gestapo w „Palace”. Likwidacja zakopiańskich Żydów. „Spacer” ulicami wojennego Zakopanego w oparciu o książkę dra Henryka Josta „Zakopane czasu okupacji”.

Miejsce: Muzeum Palace, ul. Chałubińskiego 7

WSZYSTKIE WAKACYJNE WYDARZENIA EDUKACYJNE ZNAJDZIECIE NA STRONIE -> https://muzeumtatrzanskie.pl/edukacja/wakacje/

Serdecznie zapraszamy!